UNCTAD: Światowy handel towarami w 2024 r. wzrośnie o 2 proc.

Agenda ONZ ds. handlu i rozwoju UNCTAD prognozuje, że światowy handel towarami wzrośnie w 2024 r. o 2 proc., a usługami o 5 proc.

„Oczekuje się, że w 2024 r. handel towarami odbije się realnie o 2 proc., natomiast handel usługami będzie rósł nadal o 5 proc., zwiększając swój udział w globalnym handlu do prawie 25 proc. – i udział ten będzie nadal rósł” – napisano w raporcie.

Agenda przewiduje, że globalny wzrost gospodarczy utrzyma się na poziomie 2,7 proc. w latach 2024 i 2025, co stanowi spadek w porównaniu ze średnią roczną na poziomie 3,0 proc. w latach 2011–2019 i jest znacznie poniżej średniej na poziomie 4,4 proc. sprzed globalnego kryzysu finansowego.

UNCTAD ocenia, że długotrwałe zacieśnianie polityki pieniężnej w celu kontrolowania inflacji po pandemii było tylko częściowo skuteczne i spowodowało globalne trudności gospodarcze.

„W rezultacie ożywienie gospodarcze po pandemii COVID-19 charakteryzowało się powszechnym niezadowoleniem, a wyższe ceny konsumpcyjne i rosnące koszty kredytów spowodowały erozję dochodu rozporządzalnego gospodarstw domowych o 8 proc. od 2020 r.” – napisano.

map/ osz/

 


Artykuły powiązane

Wysoka dynamika wzrostu globalnych usług cyfrowych

Kategoria: Trendy gospodarcze
Usługi cyfrowe są najszybciej rosnącym segmentem handlu światowego, choć dane dotyczące ich wartości są w części szacunkowe. To najnowszy element globalnego obrotu gospodarczego, który staje się przedmiotem międzynarodowych regulacji podatkowych.
Wysoka dynamika wzrostu globalnych usług cyfrowych

Jak geopolityka zmienia handel

Kategoria: Trendy gospodarcze
Od czasu wojny celnej między USA a Chinami i inwazji Rosji na Ukrainę nastąpił wzrost ograniczeń w handlu. W tym artykule analizujemy wpływ napięć geopolitycznych na przepływy handlowe w ciągu ostatniej dekady. Czynniki geopolityczne wpłynęły na globalny handel dopiero po 2018 r., głównie z powodu pogorszenia stosunków geopolitycznych między USA i Chinami. Handel między krajami bliskimi geopolitycznie, czyli friend-shoring, wzrósł od 2018 r., podczas gdy obroty między rywalami zmalały. Istnieje niewiele dowodów na near-shoring [zlecanie produkcji do kraju bliskiego geograficznie – przyp. tłum.]. Handel światowy nie kieruje się już wyłącznie strategiami zorientowanymi na zysk - duże znaczenie ma teraz bliskość geopolityczna.
Jak geopolityka zmienia handel

Sztuka mini-umowy: 2000 nieuwzględnionych zmiennych i na tym nie koniec

Kategoria: Trendy gospodarcze
Dominujące w nagłówkach instrumenty polityki handlowej to negocjacje wielostronne, spory na forum WTO, negocjacje w sprawie umów o wolnym handlu (FTA) albo działania antydumpingowe. Tymczasem nasz artykuł wykazuje, że polityka handlowa Unii Europejskiej zależy w znacznym stopniu również od tzw. „mini-umów”. Zakres i charakter prawny tych umów jest silnie zróżnicowany, i choć większość z nich nie rzuca się w oczy, niektóre mogą istotnie wpływać na handel międzynarodowy. Pominięcie w badaniach empirycznych mini-umów i ich wpływu na wymianę handlową może prowadzić do znacznego zniekształcenia wyników z powodu nieuwzględnienia dużej liczby parametrów systemowych.
Sztuka mini-umowy: 2000 nieuwzględnionych zmiennych i na tym nie koniec