Sintra 2024: Polityka pieniężna w dobie transformacji
Kategoria: Trendy gospodarcze
Ceny konsumpcyjne (CPI – consumer price index) w USA w grudniu 2024 r. wzrosły o 2,9 proc. w ujęciu rdr, a mdm wzrosły o 0,4 proc. – podał amerykański Departament Pracy w komunikacie. Oczekiwano +2,9 proc. rdr i +0,4 proc. mdm.
Inflacja bazowa, czyli wskaźnik, który nie uwzględnia cen paliw i żywności, wzrosła o 0,2 proc. mdm i 3,2 proc. rdr. Oczekiwano +0,3 proc. mdm i +3,3 proc. rdr.
Miesiąc wcześniej CPI wzrósł o 0,3 proc. mdm, a rdr wzrósł o 2,7 proc. Bazowy CPI miesiąc wcześniej wzrósł o 0,3 proc. mdm i 3,3 proc. rdr.
Znaczna część wzrostu wskaźnika CPI wynikała ze wzrostu cen energii o 2,6 proc. w tym miesiącu, co zostało spowodowane wzrostem cen benzyny o 4,4 proc. Według BLS odpowiadało to za około 40 proc. wzrostu CPI.
Ceny żywności również wzrosły, o 0,3 proc. w tym miesiącu. W ujęciu rocznym cena żywności wzrosła o 2,5 proc. w 2024 r., podczas gdy ceny energii spadły o 0,5 proc.
Koszty czynszów, które stanowią około jedną trzecią udziału we wskaźniku CPI, wzrosły o 0,3 proc. i 4,6 proc. rdr, co stanowi najmniejszy roczny wzrost od stycznia 2022 r.
Jak podał Departament Pracy w osobnym komunikacie, skorygowany o inflację godzinowy wzrost płac w tym miesiącu spadł o 0,2 proc., co oznacza wzrost rok do roku o 1 proc.
Według obliczeń Bloomberga, z wyłączeniem cen czynszów i energii, ceny usług wzrosły o 0,2 proc., co stanowi najmniejszy wzrost od lipca.
Analitycy nie przewidują obniżki stóp na posiedzeniu Fed 28–29 stycznia 2025 r. Rynki finansowe zwiększyły jednak zakłady na obniżkę stóp w czerwcu.
„Słabszy niż oczekiwano, odczyt bazowego CPI powinien pomóc ostudzić obawy o ponowne przyspieszenie inflacji. Podczas gdy dzisiejsza publikacja prawdopodobnie nie wystarczy, aby ponownie wzniecić dyskusję o obniżce stóp proc. w styczniu, wzmacnia ona argument, że cykl cięć stóp Fed jeszcze się nie zakończył. Biorąc pod uwagę, że dane z rynku pracy pozostają solidne, Fed ma jednak przestrzeń do zachowania ostrożności i będzie potrzebować więcej dobrych danych o inflacji, aby zapewnić dalsze łagodzenie polityki pieniężnej” – powiedziała Tina Adatia, szefowa działu zarządzania portfelem klientów o stałym dochodzie w Goldman Sachs Asset Management.
„Fed ma jeszcze wiele pracy do wykonania w walce z inflacją, dlatego zmienił plany, aby wolniej obniżać wciąż restrykcyjną stopę funduszy federalnych. Pod koniec tego miesiąca zapewne utrzyma stopy bez zmian i może nie wznowić obniżania stóp, dopóki nie uzyska jasności co do oddziaływania taryf na inflację” – podał w raporcie Sal Guatieri, starszy ekonomista w BMO Capital Markets.
Analitycy są podzieleni w kwestii tego, czy bank centralny USA obniży ponownie koszty pożyczek przed drugą połową roku.
„To była ulga, że inflacja bazowa okazała się nieco niższa niż w zeszłym miesiącu. Fed przechodzi przez długi, żmudny proces odbudowy swojej wiarygodności, więc prawdopodobnie spędzi większość 2025 r., nadmiernie reagując na wzrostowe niespodzianki inflacyjne i niedostatecznie reagując na niespodzianki spadkowe w swoich komunikatach” – powiedział Brian Jacobsen, główny ekonomista w Annex Wealth Management.
„Zaskakująco słaby grudniowy odczyt CPI podtrzymuje ideę, że dezinflacja nadal postępuje. Wraz z danymi PPI z tego miesiąca uważamy, że bazowy deflator PCE, preferowany przez Fed wskaźnik inflacji, którego odczyt ma zostać opublikowany pod koniec tego miesiąca, będzie zgodny z założeniem obniżania się poziomu inflacji do poziomu 2-proc. celu” – powiedzieli Anna Wong i Stuart Paul, ekonomiści Bloomberg Economics.
W ocenie strategów, niższy od oczekiwań odczyt inflacji bazowej redukuje szanse na rozpoczęcie dyskusji o możliwości podwyżki stóp proc.
„Dzisiejszy odczyt CPI może pomóc Fedowi poczuć się nieco bardziej gołębim. Nie zmieni to oczekiwań co do przerwy w obniżkach w tym miesiącu, ale powinno ograniczyć część rozmów o potencjalnym podniesieniu stóp przez Fed. A sądząc po początkowej reakcji rynku, inwestorzy wydawali się odczuwać ulgę po kilku miesiącach podwyższonych odczytów inflacji” – powiedziała Ellen Zentner, główna strateg ekonomiczny w Morgan Stanley Wealth Management.
„Stopa inflacji zmaga się obecnie z tzw. problemem ostatniej mili, gdzie postęp w ograniczaniu presji cenowej spowolnił. Kluczowe czynniki napędzające inflację, w tym ceny gazu, żywności, pojazdów i czynszów, pozostają ciągłymi wyzwaniami. Istnieją jednak oznaki nadziei, że długoterminowa presja inflacyjna może nadal się zmniejszać, wspomagana przez trendy spadkowe w kluczowych sektorach, takich jak czynsze i koszty pracy” – powiedział Sung Won Sohn, profesor na Loyola Marymount University i główny ekonomista w SS Economics.
kek/ asa/