USA: D. Trump podpisał dekrety o szt. intel. i kryptowalutach

Prezydent Donald Trump podpisał w czwartek rozporządzenia wykonawcze o „dominacji USA w sztucznej inteligencji” i wyeliminowaniu barier dla rozwoju AI i krytpowalut oraz odtajnieniu dokumentów na temat zabójstw Johna i Roberta Kennedych oraz Martina Luthera Kinga jr.

Według Trumpa oraz Davida Sacksa, wspólnika Elona Muska i doradcy prezydenta ds. AI i kryptowalut, podpisane przez niego dokumenty o AI i kryptowalutach wyznaczają cel polityki administracji jako „światową dominację”.

Sam dokument mówi o wyeliminowaniu barier dla amerykańskich innowacji w AI i nakłada na zespół Trumpa obowiązek przygotowania planu mającego zapewnić „systemy AI, które są wolne od ideologicznych uprzedzeń lub społecznych agend”.

Do podpisania dekretu dochodzi dzień po zniesieniu przez Trumpa rozporządzenia swojego poprzednika, które mówiło o potrzebie odpowiedzialnego i bezpiecznego podejścia do rozwoju sztucznej inteligencji.

Rozporządzenie przychodzi też dzień po tym, jak w Białym Domu szefowie Softbanku, OpenAI i Oracle ogłosili plan inwestycji do 500 mld dol. w architekturę AI (tzw. projekt Stargate), która miałaby doprowadzić do powstania sztucznej superinteligencji i m.in. spersonalizowanych szczepionek na raka.

Plan ten zakwestionował jednak Elon Musk, twierdząc, że firmy te nie mają deklarowanych funduszy i ich projekt jest fikcją.

Odnosząc się do wypowiedzi miliardera i swojego bliskiego doradcy, Trump stwierdził, że ma nadzieję, że firmy mają odpowiednie pieniądze i sugerował, że słowa Muska były motywowane „nienawiścią” do szefa OpenAI Sama Altmana, z którym Musk od lat jest w konflikcie i z którym konkuruje w obszarze AI. Trump stwierdził jednak, że nie ma Muskowi tego za złe.

Wśród podpisanych przez Trumpa dokumentów jest też rozporządzenie o krytpowalutach, które deklaruje politykę administracji jako ochronę i promowanie możliwości inwestowania w cyfrowe aktywa i sprzeciw wobec wprowadzenia cyfrowej waluty banku centralnego, tzw. cyfrowego dolara, czemu sprzeciwia się branża krypto.

Tuż przed objęciem prezydentury, Trump wyemitował własną kryptowalutę, $TRUMP, na której zarobił dotąd na papierze ponad 30 mld dolarów, wielokrotnie powiększając wartość swojego majątku.

Trump podpisał również rozporządzenie o odtajnieniu dokumentów na temat zabójstw prezydenta Johna F. Kennedy’ego, jego brata i b. kandydata na prezydenta Roberta F. Kennedy’ego oraz działacza na rzecz zrównania praw Afroamerykanów Martina Luthera Kinga jr.

Dokument nakłada obowiązek przedstawienia prezydentowi w ciągu 15 dni planu odtajnienia wszystkich dokumentów nt. zabójstw, lecz nie mówi, kiedy miałyby one zostać opublikowane. Trump już podczas pierwszej kadencji odtajnił część dokumentów o zamachu na JFK, lecz za radą służb nie zdecydował się na ich pełne odtajnienie.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński

osk/ wr/ pr/


Artykuły powiązane

Obietnice kandydatów na prezydenta USA w zakresie gospodarki

Kategoria: Trendy gospodarcze
Czy jeśli listopadowe wybory prezydenckie w USA wygra Donald Trump powróci Trumponomika i wysoka inflacja? Czy jeśli wygra je Kamala Harris, to wystrzeli deficyt? Sprawdzamy co proponują kandydaci Republikanów i Demokratów na najważniejszy fotel w Białym Domu.
Obietnice kandydatów na prezydenta USA w zakresie gospodarki

Narodziny spółek technologicznych w Dolinie Krzemowej

Kategoria: Trendy gospodarcze
Silne więzi i zaufanie, to na tym budowane są technologiczne „jednorożce” w Dolinie Krzemowej, sama wiedza i pieniądze nie wystarczają. O tym jak tworzą się takie spółki w amerykańskim środowisku biznesowym napisał Jimmy Soni w książce „Założyciele”.
Narodziny spółek technologicznych w Dolinie Krzemowej

Prezydentura „Trump 2.0” będzie okresem dużej niepewności

Kategoria: Trendy gospodarcze
Konsekwencje zapowiedzianych przez amerykańskiego prezydenta elekta polityk są obecnie nieprzewidywalne. Stany Zjednoczone próbują odzyskać uprzywilejowany status w świecie, w którym coraz mocniej rosną gospodarki Azji. Przyjęty model gospodarczy jest niekonwencjonalny. Czy przyniesie pożądane skutki? To jedna wielka niewiadoma.
Prezydentura „Trump 2.0” będzie okresem dużej niepewności