USA: PKB w IV kw. 2024 r. wzrósł o 3,2 proc. SAAR kdk

Produkt Krajowy Brutto USA w IV kwartale 2023 r. wzrósł o 3,2 proc. w ujęciu zanualizowanym (SAAR) kwartał do kwartału – podał Departament Handlu USA w drugim wyliczeniu.

Oczekiwano 3,3 proc. wobec +3,3 proc. w I wyliczeniu.

W III kw. 2023 r. PKB USA wzrósł o 4,9 proc., a w II kw. 2023 r. PKB wzrósł o 2,1 proc.

Konsumpcja prywatna wzrosła w IV kw. 2024 r. o 3 proc., wobec 3,1 proc. w poprzednim kwartale. Oczekiwano 2,8 proc.

Bazowy deflator PCE wyniósł w IV kw. w ujęciu zanualizowanym kdk 2,1 proc., wobec prognoz 2 proc. i 2 proc. w poprzednim kwartale. Deflator PCE to preferowana przez amerykańską Rezerwę Federalną miara inflacji.

kkr/ gor/


Artykuły powiązane

Paliwa z Rosji na cenzurowanym

Kategoria: Trendy gospodarcze
Przez dziesięciolecia Rosja była dla Polski dominującym dostawcą ropy naftowej, gazu ziemnego, produktów naftowych oraz węgla. Już po roku od rozpoczęcia rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie Polska przestała jednak importować z Rosji najważniejsze surowce energetyczne. Zostały one zastąpione przez paliwa pochodzące z innych krajów. Dane statystyk handlu zagranicznego wskazują, że przedmiotem importu z Rosji pozostał obecnie tylko gaz LPG.
Paliwa z Rosji na cenzurowanym

Kryzys na rynku gazu ziemnego i prognozy na przyszłość

Kategoria: Trendy gospodarcze
Agresja Rosji na Ukrainę i kolejno nakładane pakiety sankcji gospodarczych na Rosję przez kraje UE oraz narastający w Europie kryzys energetyczny i gazowy 2022 r. zmusiły wiele europejskich państw do podjęcia działań na rzecz dywersyfikacji dostaw i rozwoju infrastruktury do importu LNG. Unia Europejska stanęła więc przed wyzwaniem luki podażowej powstałej po rezygnacji z dostaw gazu z Rosji.
Kryzys na rynku gazu ziemnego i prognozy na przyszłość

Banki centralne kontynuują rekordowe zakupy złota

Kategoria: Trendy gospodarcze
Banki centralne w 2023 r. kontynuowały politykę zwiększania rezerw złota. Trend ten trwa nieprzerwanie od globalnego kryzysu finansowego, pod wpływem którego nastąpiła decydująca zmiana nastawienia banków do złota.
Banki centralne kontynuują rekordowe zakupy złota