USA: Strajk dokerów w głównych portach na Wsch. Wybrzeżu

Strajk dokerów rozpoczął się we wtorek (1 października 2024 r.) w 14 głównych portach na Wschodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Akcja strajkowa zablokuje porty od stanu Maine aż po Teksas. Dokerzy domagają się lepszych płac i gwarancji zatrudnienia w obliczu automatyzacji pracy portów.

Związek zawodowy ILA, który zrzesza pracowników portowych, przekazał, że strajk jest wynikiem impasu w negocjacjach z firmą United States Maritime Alliance Ltd., głównym operatorem infrastruktury rozładunkowej w portach na Wschodnim Wybrzeżu i w Zatoce Meksykańskiej.

AFP podała, że port Virginia w Norfolk już zamieścił na swojej stronie internetowej komunikat o strajku, który „rozpoczął się o 00:01” czasu lokalnego.

W poniedziałek związek zawodowy ILA i firma USMA podały, że powróciły do negocjacji, które rozpoczęły się w maju i dotyczą przede wszystkim poziomu płac i procesu automatyzacji pracy w portach. Jednak wygląda na to, że strony nie doszły na razie do porozumienia.

Po raz pierwszy od 50 lat kluczowe dla międzynarodowej żeglugi i handlu porty na Wschodnim Wybrzeżu USA i w Zatoce Meksykańskiej nie będą funkcjonować – napisał portal BBC. Choć prezydent USA Joe Biden ma możliwość zawieszenia strajku na 80 dni w celu prowadzenia negocjacji, to Biały Dom zapowiedział, że nie będzie na razie ingerował w akcję protestacyjną dokerów.

Firma doradcza Oxford Economics oceniła, że każdy tydzień strajku będzie kosztować amerykańskie PKB od 4,5 do 7,5 mld dol. straty.

awm/ ap/ osz/


Artykuły powiązane

Czy krzywa Phillipsa może wyjaśnić ostatni wzrost płac?

Kategoria: Trendy gospodarcze
W ostatnich miesiącach wzrost wynagrodzeń w USA, pomimo wyjątkowo „ścisłego” rynku pracy (czyli takiego, w którym popyt na pracę przeważa nad jej podażą),  wydaje się zwalniać, co stanowi zagadkę dla standardowych modeli „luzu” (chłonności) na tym rynku.
Czy krzywa Phillipsa może wyjaśnić ostatni wzrost płac?

Czy roboty nas zastąpią, czy do nas dołączą?

Kategoria: Trendy gospodarcze
Robotyzacja rynku pracy wydaje się nieuchronna. Międzynarodowa Federacja Robotyki w opublikowanych pierwszych podsumowaniach 2023 r. pokazuje, że liczba działających robotów na całym świecie osiągnęła nowy rekord: 3,9 mln sztuk. Tak wiele uruchomionych aplikacji robotycznych nie pozostanie bez wpływu na rynek zatrudnienia w różnych sektorach gospodarki. Pytanie, czy roboty zabiorą nam pracę, jest aktualne jak nigdy i budzi liczne dyskusje oraz analizy ekspertów.
Czy roboty nas zastąpią, czy do nas dołączą?

Spadek udziału płac w PKB: przyczyny (i konsekwencje)

Kategoria: Trendy gospodarcze
Już od paru dekad widać kurczenie się udziału płac w PKB krajów wysokorozwiniętych. Na szybką poprawę sytuacji się nie zanosi, choć takie „przytłumione” płace utrwalają nierówności społeczne. Wiadomo jednak, gdzie tkwią przyczyny tego procesu.
Spadek udziału płac w PKB: przyczyny (i konsekwencje)