USA: W IV ;25 indeks nastrojów konsumentów UM: 52,8 pkt

Indeks sentymentu wśród amerykańskich konsumentów, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, w kwietniu 2025 r. spadł do 52,8 pkt (wstępnie: 50,8 pkt) z 57,0 pkt miesiąc wcześniej – podano w końcowym wyliczeniu. To najniższy odczyt od końca lat 70. XX w.

Oczekiwana przez badanych w kwietniu 2025 r. inflacja w horyzoncie roku wzrosła do 6,5 proc. (najwyżej od 1981 r.) wobec 5,0 proc. miesiąc wcześniej (6,7 proc. wstępnie), w długim terminie wzrosła do 4,4 proc. (b/z) wobec 4,1 proc. poprzednio.

tus/ osz/


Artykuły powiązane

Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rosja przyjęła kolejny „wojenny” budżet na 2025 r. i lata 2026–2027. Wbrew wcześniejszym założeniom sytuacja się nie normalizuje, wydatki rosną w galopującym tempie, a deficyt narasta. Budżet nie jest w stanie wspierać innych sfer życia społeczno-gospodarczego decydujących o przyszłej pozycji Rosji, a jego stan pokazuje wymierne koszty wojny, te bieżące, jak również te, które będą obciążać rosyjską gospodarkę przez następnych wiele lat.
Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Światowe rynki kapitałowe w świetle ryzyka geopolitycznego

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rozpoczęta kadencja Donalda Trumpa, rywalizacja amerykańsko-chińska, wojny w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie, a także dalszy rozwój AI wpłyną na globalne rynki kapitałowe w 2025 r. i kolejnych latach. Inwestorzy zastanawiają się jednak, jak długo potrwa globalna hossa oraz co z wyzwaniami stojącymi przed naszą GPW?
Światowe rynki kapitałowe w świetle ryzyka geopolitycznego

Dezinflacja na świecie i w Polsce postępuje

Kategoria: Analizy
Inflację CPI na poziomie 11,9 proc. w 2023 r.; 5,2 proc. – w 2024 r. oraz 3,6 proc. – w 2025 r. zakłada centralna ścieżka projekcji z lipcowego „Raportu o inflacji” Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych NBP. „Nasza projekcja niewiele różni się od marcowej i listopadowej” – mówią eksperci NBP.
Dezinflacja na świecie i w Polsce postępuje