Villeroy de Galhau: Polityka USA podkopała zaufanie do dolara

Szef francuskiego banku centralnego François Villeroy de Galhau, powiedział w czwartek (10 kwietnia 2025 r.), że polityka prezydenta USA Donalda Trumpa w ostatnim czasie podkopała zaufanie do dolara. Ocenił, że protekcjonizm i nieprzewidywalność administracji Trumpa szkodzą amerykańskiej gospodarce.

„Ważnym elementem stałości polityki amerykańskiej w ostatnich dekadach jest przywiązanie do centralnej roli dolara. Uważam, że administracja Trumpa podziela ten pogląd, ale realizuje go w sposób bardzo chaotyczny. To, co wydarzyło się w ostatnich dniach i tygodniach, działa na niekorzyść zaufania do amerykańskiej waluty” – powiedział szef banku centralnego Francji.

Villeroy de Galhau, który zasiada także w radzie Europejskiego Banku Centralnego (EBC), ocenił, że ta sytuacja może sprzyjać międzynarodowej roli waluty europejskiej. Przypomniał, że 25 lat temu Europa stworzyła euro i własną politykę monetarną.

Dodał, że nie spodziewa się recesji we Francji. W środę wieczorem (9 kwietnia 2025 r.) francuski minister gospodarki Éric Lombard powiedział, że przewiduje tegoroczny wzrost gospodarczy na poziomie niższym niż zakładano – nie 0,9 proc. PKB, lecz 0,7 proc.

Z Paryża Anna Wróbel

awl/ akl/ asa/


Artykuły powiązane

Gospodarki wschodzące nie zagrożą międzynarodowej dominacji dolara

Kategoria: Trendy gospodarcze
Utrzymująca się pozycja dolara amerykańskiego jako dominującej waluty międzynarodowej od lat jest przedmiotem krytyki ze strony gospodarek wschodzących, których udział w światowym PKB i handlu systematycznie wzrastał.
Gospodarki wschodzące nie zagrożą międzynarodowej dominacji dolara

Metamorfozy systemów walutowych XX wieku

Kategoria: Trendy gospodarcze
Pierwsze srebrne monety z wizerunkiem władcy pojawiły się w VII w. przed naszą erą na terenie skolonizowanej przez Greków Lidii, Rzym wprowadził je w IV w. przed Chrystusem, Kartagina sto lat później. Wraz z upływem czasu monety stały się nieodłącznym składnikiem cywilizacji europejskiej, przy czym zmieniały swoją wartość, siłę nabywczą i formę. Względna stabilność cechowała natomiast systemy pieniężne.
Metamorfozy systemów walutowych XX wieku

Obietnice kandydatów na prezydenta USA w zakresie gospodarki

Kategoria: Trendy gospodarcze
Czy jeśli listopadowe wybory prezydenckie w USA wygra Donald Trump powróci Trumponomika i wysoka inflacja? Czy jeśli wygra je Kamala Harris, to wystrzeli deficyt? Sprawdzamy co proponują kandydaci Republikanów i Demokratów na najważniejszy fotel w Białym Domu.
Obietnice kandydatów na prezydenta USA w zakresie gospodarki