Ukraińcy w niepewności, Białorusini na stałe
Kategoria: Pracownicy NBP
Na portalach rekrutacyjnych w Polsce pojawiło się w listopadzie 2023 r. 233,1 tys. nowych ofert pracy, czyli 22,0 proc. mniej rdr – podano w raporcie Grant Thornton i firmy Element.
Autorzy badania podają, że jest to największy spadek rok do roku od niemal trzech lat. Ostatni raz większy spadek (23 proc.) odnotowano w styczniu 2021 r.
„Po okresie stabilizowania się sytuacji na polskim rynku pracy w okresie od wiosny 2022 r. do lata 2023 r., ponownie mierzymy się więc z wyraźną tendencją spadkową popytu na pracowników” – napisano w komentarzu do badania.
„Listopadowe dane z naszego badania nie przynoszą dobrych wiadomości. Liczba otwartych procesów rekrutacyjnych kolejny miesiąc z rzędu się kurczy w ujęciu rocznym i spadek ten jest coraz silniejszy. Potwierdza to naszą tezę z ostatnich miesięcy, że pracodawcy w obliczu wysokich kosztów funkcjonowania zmuszeni są redukować koszty pracy, a przynajmniej hamować ich wzrost” – dodano.
Autorzy badania podają, że pogłębiający się spadek liczby ofert pracy może być odsuniętym w czasie efektem wysokich kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw w polskiej gospodarce (energii, transportu i pracy).
„Pracodawcy długo starali się utrzymywać parasol ochronny nad pracownikami i unikali zwolnień, jednak utrzymujące się od ponad dwóch lat wysokie koszty zmusza część firm do redukcji – jeśli nie zatrudnienia, to przynajmniej liczby nowych rekrutacji” – dodano.
map/gor/