W XII Tyrowicz i Kotecki przeciw zatwierdz. planu fin. NBP na ‘25

Joanna Tyrowicz i Ludwik Kotecki głosowali w grudniu 2024 r. przeciw uchwale RPP zatwierdzającej plan finansowy NBP na 2025 r. – podano w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Pozostali członkowie głosowali za przyjęciem uchwały.

Z kolei Tyrowicz głosowała na tym samym posiedzeniu Rady była przeciw uchwale zmieniającej zasady rachunkowości Narodowego Banku Polskiego, wzoru bilansu, rachunku zysków i strat oraz zawartości informacji dodatkowej.

map/ asa/

 


Artykuły powiązane

Garść faktów i refleksji o przeszłości polskiej bankowości centralnej

Kategoria: Trendy gospodarcze
W ciągu ostatnich 200 lat bankowość centralna przeszła poważną ewolucję, zmieniały się jej zadania oraz reguły polityki pieniężnej. Tekst pokazuje z tej perspektywy dwa banki centralne: Bank Polski (1828–1866) oraz Bank Polski SA (1924–1939). Akcent położono na okoliczności ich powstania oraz intencje i oczekiwania projektodawców, które zdeterminowały statutowy zakres ich uprawnień. Pokazano trudne wybory odnośnie do priorytetów i gradacji celów, przed jakimi stawiała je rzeczywistość gospodarcza. Okoliczności te skłaniały do pytań o właściwe cele i zasady funkcjonowania banków centralnych, tworzyły przestrzeń dla ścierania się koncepcji swoistego bankowego wariabilizmu i statyzmu.
Garść faktów i refleksji o przeszłości polskiej bankowości centralnej

Bitwy o polskie złoto

Kategoria: Trendy gospodarcze
Zasadniczą cechą wojny totalnej jest równoczesne atakowanie wszystkich celów zarówno wojskowych, jak i cywilnych w takim natężeniu, na jakie tylko pozwalają środki znajdujące się w dyspozycji napastnika. Pierwszą nowoczesną wojnę tego rodzaju Niemcy i Związek Sowiecki rozpoczęły wspólną agresją na Polskę we wrześniu 1939 r.
Bitwy o polskie złoto

Stanisław Karpiński – pierwszy prezes Banku Polskiego

Kategoria: Trendy gospodarcze
Pierwszym prezesem Banku Polskiego SA został Stanisław Karpiński - wybitny ekonomista, bankowiec i minister skarbu.  Jako teoretyk i praktyk cieszył się niekwestionowanym autorytetem zarówno w środowisku bankowym, jak i politycznym.
Stanisław Karpiński – pierwszy prezes Banku Polskiego