Za pozostaniem naszego kraju w NATO 91 proc. Polaków

Za pozostaniem Polski w NATO zagłosowałoby w referendum 91 proc. Polaków, to drugi najwyższy wynik w Sojuszu po Albanii (98 proc.) i przed Litwą (88 proc.) – wynika z badania przeprowadzonego przez NATO w krajach Sojuszu. Za opuszczeniem NATO opowiedziałoby się 5 proc. ankietowanych w Polsce.

Największy odsetek opowiadających się za wyjściem z NATO odnotowano w USA (26 proc.) i we Francji (23 proc.), gdzie za pozostaniem w ugrupowaniu opowiada się 62 proc. i 61 proc. obywateli.

W Polsce 53 proc. badanych opowiedziało się za dalszym wzrostem wydatków na zbrojenia, a 40 proc. uważa, że ich obecny poziom jest właściwy.

W Polsce odnotowano najwyższy w NATO odsetek odpowiedzi na pytanie, czy agresja Rosji na Ukrainę wpłynęła na poczucie bezpieczeństwa w kraju – twierdząco odpowiedziało 86 proc. ankietowanych. Tuż za Polską w zestawieniu uplasowały się: Litwa, Łotwa, Estonia, Szwecja i Finlandia.

Dalsze wsparcie dla Ukrainy popiera 70 proc. Polaków, a 22 proc. jest przeciw.

Badanie przeprowadzono na próbie 1000 dorosłych osób w każdym z krajów NATO (po 500 w Albanii i Montenegro) od 1 kwietnia do 6 maja 2024 r.

Pełne wyniki badania w załączniku do depeszy.

Doroczny szczyt NATO odbędzie się w Waszyngtonie 9–11 lipca 2024 r.

tus/ osz/


Artykuły powiązane

Uchodźcy z Ukrainy – powrót czy emigracja?

Kategoria: Trendy gospodarcze
Trudno odpowiedzieć na pytanie ilu ukraińskich uchodźców wróci do swojego kraju. Nie wiadomo jak długo potrwa wojna, jaki będzie jej dalszy przebieg, w jaki sposób się zakończy i co się wydarzy po zakończeniu walk.
Uchodźcy z Ukrainy – powrót czy emigracja?

Rosyjskie miliardy mogą wkrótce wesprzeć Ukrainę

Kategoria: Trendy gospodarcze
Perturbacje z zatwierdzeniem przez Kongres USA nowego pakietu pomocy finansowej dla Ukrainy oraz problemy płatnicze Unii Europejskiej sprawiły, że na porządku dziennym stanęła sprawa wykorzystania na potrzeby naszego sąsiada rosyjskich aktywów zamrożonych na Zachodzie.
Rosyjskie miliardy mogą wkrótce wesprzeć Ukrainę

Kierunki chińskiej polityki w zakresie rozwoju gospodarczego i społecznego

Kategoria: Trendy gospodarcze
Docelowy wzrost PKB Chin w 2024 r. na poziomie 5 proc., zwiększenie krajowej konsumpcji, kontynuacja realizacji celów rozwojowych, w tym nacisk na rozwój nowoczesnego systemu przemysłowego, zmniejszenie barier w dostępie do rynku w celu przyciągnięcia kapitału zagranicznego, poprawa otoczenia biznesowego dla przedsiębiorstw zagranicznych, kontynuacja działań na rzecz obniżania emisji dwutlenku węgla i osiągniecie neutralności węglowej to główne kierunki chińskiej polityki w 2024 r.
Kierunki chińskiej polityki w zakresie rozwoju gospodarczego i społecznego