Mechanizm transmisji polityki pieniężnej w Polsce: wybrane wnioski z najnowszych badań
Kategoria: Trendy gospodarcze
Wskaźnik koniunktury bankowej w październiku 2024 r. w porównaniu z wrześniem 2024 r. spadł o 0,9 pkt do 26,1 pkt – poinformowały Związek Banków Polskich oraz Minds & Roses. W październiku 2024 r. zaobserwowano, że klienci nadal chętnie sięgają po kredyty.
Wskaźnik ocen w październiku 2024 r. wyniósł 17,7 pkt., czyli w porównaniu z poprzednim miesiącem spadł o 6,2 pkt. Wskaźnik prognoz był wyższy o 4,2 pkt i wyniósł 34,4 pkt.
„W prognozie sześciomiesięcznej rynku bankowego odnotowano pogorszenie odczytów mdm dla wszystkich monitorowanych rynków z wyjątkiem kredytów inwestycyjnych, w którego przypadku odczyt nie uległ zmianie mdm. Dla rynku kredytów mieszkaniowych odnotowano spadek o 15 pkt mdm, a w przypadku kredytów konsumpcyjnych – o 12 pkt mdm. W odczytach sześciomiesięcznych prognoz makroekonomicznych sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, gospodarstw domowych oraz gospodarki kraju odnotowano negatywne zmiany” – powiedział cytowany w raporcie Tadeusz Białek, prezes ZBP.
„Przewidywania dla sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw to 0 pkt – obniżyły się o 13 pkt mdm, a rdr o 9 pkt. W prognozie sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych zaobserwowano spadek o 9 pkt mdm. Obecnie wynosi -3 pkt, a rdr zmniejszyła się o 9 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju osiągnęła natomiast poziom -6 pkt, mdm jest niższa o 14 pkt, a rdr o 12 pkt” – dodał.
Wskaźnik prognoz w przypadku kredytów dla gospodarstw domowych wyniósł w październiku 39 pkt, czyli w porównaniu z poprzednim miesiącem spadł o 3 pkt, a wskaźnik oceny dla tego segmentu jest wyższy o 3 pkt i wynosi 17 pkt.
Wskaźnik prognoz dla kredytów podmiotów gospodarczych w październiku wyniósł 19 pkt i w porównaniu z poprzednim miesiącem spadł o 3 pkt. Wskaźnik ocen zanotował -2 pkt, czyli w stosunku do poprzedniego miesiąca spadł o 10 pkt.
W październiku 2024 r. odnotowano negatywne zmiany w odczytach sześciomiesięcznych prognoz makroekonomicznych sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, gospodarstw domowych oraz gospodarki kraju.
Prognoza sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw wynosi 0 pkt, mdm minus 13 pkt, a rdr jest niższa o 9 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych wynosi minus 3 pkt, mdm spadek o 9 pkt, a rdr jest niższa o 9 pkt.
„Zdecydowanie ponad połowa badanych (65 proc.) dostrzega spadek zainteresowania klientów kredytami na zakup nieruchomości z uwagi na zakończenie programu >>kredyt 2 proc.<<. Odmiennego zdania jest 3 proc. badanych, a 35 proc. nie zauważa zmian zainteresowania klientów kredytami na zakup nieruchomości z tego powodu” – napisano.
Sondaż w placówkach bankowych przeprowadzono między 7 a 28 października 2024 r.
alk/ asa/