Mechanizm transmisji polityki pieniężnej w Polsce: wybrane wnioski z najnowszych badań
Kategoria: Trendy gospodarcze
Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł w marcu 2024 r. w porównaniu z lutym 2024 r. o 8 pkt do 25,7 pkt – poinformowały Związek Banków Polskich oraz Minds & Roses. Wzrosła aktywność klientów na rynku kredytów konsumpcyjnych i obrotowych, a także na rynku depozytów osób indywidualnych i depozytów bieżących przedsiębiorstw.
Wskaźnik ocen w marcu 2024 r. wyniósł 22,9 pkt, czyli w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrósł o 12,1 pkt. Wskaźnik prognoz był wyższy o 4 pkt i wyniósł 28,6 pkt.
„W marcu mdm zaobserwowano wzrost aktywności klientów na rynku kredytów konsumpcyjnych oraz obrotowych. Wzrosła także aktywność na rynku depozytów osób indywidualnych, a także depozytów bieżących przedsiębiorstw. Marcowy odczyt ujawnia mdm poprawę w odczytach sześciomiesięcznych prognoz sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych oraz gospodarki kraju. Przewidywania sześciomiesięczne zmian sytuacji na rynku bankowym w marcu są znacząco korzystniejsze niż przed miesiącem” – powiedział, cytowany w raporcie, Marcin Idzik z Minds&Roses.
Wskaźnik prognoz w przypadku kredytów dla gospodarstw domowych w marcu 2024 r. wyniósł 33 pkt, czyli w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrósł o 1 pkt, a wskaźnik oceny dla tego segmentu wyniósł 19 pkt, czyli wzrósł 7 pkt mdm.
Wskaźnik prognoz dla kredytów podmiotów gospodarczych w marcu 2024 r. wyniósł 31 pkt i w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrósł o 9 pkt. Wskaźnik ocen zanotował 0 pkt, czyli w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrósł o 1 pkt.
Sześciomiesięczna prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych wyniosła 9 pkt, czyli w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 5 pkt. Prognoza dla przedsiębiorstw wyniosła 13 pkt, czyli w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 5 pkt.
Sondaż w placówkach bankowych przeprowadzono między 7 a 22 marca 2024 r.
seb/ osz/