Niemcy to kozioł ofiarny Europy

Według Ronalda Reagana, byłego prezydenta USA, najbardziej przerażające słowa w języku angielskim to: “Jestem z rządu, przyszedłem Ci pomóc”. Dzisiaj trzeba by to zdanie dla niektórych Europejczyków uaktualnić: “Jestem z Unii Europejskiej i przyszedłem wyratować Cię z kryzysu.”
Niemcy to kozioł ofiarny Europy

(CC By tjuel)

Niemcy i eurowaluta stały się kozłami ofiarnymi, obwinianymi za problemy, które trapią państwa członkowskie UE i za ogólną europejską niezdolność do przezwyciężenia kryzysu finansowego i gospodarczego.

Berlin jest oskarżany o brak solidarności, wymuszanie reform, które utrudniają gospodarce zdrowienie oraz zyskiwanie konkurencyjności kosztem innych. Euro jest obwiniane za to, że odebrało poszczególnym państwom możliwość działania jako pożyczkodawca ostatniej szansy i zapewniło nieograniczoną płynność rządom i bankom. Obwinia się je także o odebranie narodowym rządom możliwości dewaluacji waluty.

Faktem jest jednak, że każdy kraj w kryzysie potrzebuje kozła ofiarnego. Trudno zaakceptować fakt, że owoce dziesiątek lat ciężkiej pracy mogą zniknąć w lat kilka. W dzisiejszej Europie, bolesne reformy wewnętrzne mogą być wprowadzone jedynie pod warunkiem, że narody będą tego solidarnie chcieć. Wspólny wróg może być paradoksalnie źródłem takiej solidarności.

>>więcej: FT.com

oprac. SS

(CC By tjuel)

Artykuły powiązane

Niech dopłynie wreszcie euro do Bugu

Kategoria: Analizy
Na mapie Europy widać podział na Zachód z euro w obiegu i środkowo-wschodnie peryferia z własnymi walutami. O ile nie zdarzy się w świecie coś nie do wyobrażenia, euro sięgnie jednak w końcu Bugu, choć niewykluczone, że wcześniej dopłynie do Dniepru.
Niech dopłynie wreszcie euro do Bugu

W kierunku cyfrowego dolara kanadyjskiego: Czy zostanie wprowadzony? W jaki sposób? Kiedy?

Kategoria: Trendy gospodarcze
W roku 1935 rząd federalny powierzył Bankowi Kanady scentralizowanie produkcji banknotów. Jednym z pierwszych zadań nowo utworzonego banku centralnego Kanady była emisja jednej waluty dla całego kraju oraz ostatecznie stopniowe wycofanie niezliczonych denominowanych w dolarach banknotów emitowanych przez różne banki i organy władzy różnego szczebla.
W kierunku cyfrowego dolara kanadyjskiego: Czy zostanie wprowadzony? W jaki sposób? Kiedy?