Coraz mniej wyjątków w umowach podatkowych

Ministerstwo Finansów jest w trakcie renegocjacji kilkunastu umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Na początku lipca powinien zostać podpisany protokół do umowy z Norwegią w zakresie opodatkowania marynarzy. Do końca roku MF chce dogadać się z Holandią w celu m.in. zmiany metody odliczania przy korzystaniu z umów o unikania podwójnego opodatkowania.
Coraz mniej wyjątków w umowach podatkowych

Liberalne przepisy podatkowe Luksemburga często są wykorzystywane przy planowaniu podatkowym czyli zgodnym z prawem minimalizowaniem opodatkowania międzynarodowych firm. (CC BY-NC-ND adrian, acediscovery)

Polska ma podpisanych z innymi krajami ponad 80 umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Podpisywano je w latach 70. Resort finansów zmierza obecnie do ich renegocjacji w celu dostosowania do aktualnych standardów na podstawie Modelowej Konwencji OECD.

Jest protokół do umowy z Luksemburgiem

Po burzy medialnej związanej ze zmianami w umowie podatkowej z Cyprem, przyszła pora na modyfikacje uzgodnień z Luksemburgiem. Resort finansów podpisał właśnie protokół do umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z tym państwem. Zmiany są poważne i obszerne.

Pierwszą poważną modyfikacją jest zmiana metody unikania podwójnego opodatkowania w odniesieniu do dywidend. Polsko-luksemburska umowa jako jedyna stosowała metodę wyłączenia z progresją w odniesieniu do tej kategorii dochodów.

– To był ewenement na skalę światową, który był wykorzystywany do agresywnego planowania podatkowego. Należało to szybko zmienić – stwierdza Mariusz Każuch, zastępca dyrektora Departamentu Polityki Podatkowej w Ministerstwie Finansów.

Jednocześnie wskazuje w rozmowie z nami, że wprowadzona została także ogólna klauzula przeciwdziałająca konstrukcjom, których jedynym celem jest uzyskanie korzyści podatkowych. To swoista nowość w polskich umowach międzynarodowych. Polega ona na tym, że korzyści podpisanej konwencji nie mają zastosowania do dochodu otrzymanego bądź osiągniętego w związku ze sztuczną strukturą. Jest to pewna koncepcja, która została oparta na wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie Cadbury Schweppes (dla zainteresowanych: sygn. C-196/04).

– Mamy nadzieję, że przepis ten zlikwiduje sztuczne struktury, które bardzo często są realizowane przy pomocy polsko-luksemburskiej umowy podatkowej – argumentuje Mariusz Każuch.

Jeśli chodzi o pozostałe przepisy, resort finansów zdecydował się na wprowadzenie klauzuli nieruchomościowej, która da prawo do opodatkowania w Polsce zysków ze sprzedaży udziałów, których wartość w więcej niż 50 proc. pochodzi bezpośrednio lub pośrednio z majątku nieruchomego położonego w Polsce.

Nowością w umowie z Luksemburgiem będzie także tzw. klauzula switch over. Znajdzie ona zastosowanie w przypadku konfliktu kwalifikacji. Co to oznacza? Załóżmy, że Luksemburg do danego dochodu stosuje postanowienia art. 10, 11 lub 12, a Polska inny artykuł, który wyłączałby w RP prawo do opodatkowania, to w takim przypadku nie ma zastosowania metoda wyłączenia z progresją a następuje odliczenie proporcjonalne.

– Regulacja ta jest oparta na Modelowej Konwencji OECD, ale dotychczas była ona rzadkością w naszych umowach. Podobne rozwiązanie zawiera umowa polsko – niemiecka. Teraz będą pojawiały się one częściej – zapowiada dyrektor z MF.

Oczywiście standardem jest już zawieranie w umowach podatkowych pełnych klauzul dotyczących wymiany informacji podatkowych. Znalazła się ona też w umowie z Luksemburgiem.

Warto tu dodać, że klauzula wymiany informacji, która znajduje się m.in. w renegocjowanych umowach podatkowych jest dość efektywnym narzędziem weryfikacji deklarowanych podstaw opodatkowania w przypadku dochodów transgranicznych. Pozwala administracji podatkowej np. polskiej uzyskać dane o polskich podatnikach uzyskujących dochody za granicą. Resort finansów negocjuje obecnie 19 takich umów o wymianie informacji podatkowych – najnowsza, z Andorą, została podpisana 15 czerwca.

Część umów zostanie zastąpiona nowymi

Jak dowiedzieliśmy się w Ministerstwie Finansów, urzędnicy renegocjują obecnie kilkanaście umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

– Renegocjowaliśmy już umowę z Singapurem. W tej chwili czekamy na zgodę na jej podpisanie. Będzie to nowa umowa, która zastąpi tą z 1993 r. – potwierdza Mariusz Każuch.

Do umowy z Indiami MF chce podpisać protokół. Teraz trwa procedura zmierzająca do uzyskania zgody na jego podpisanie. Zgoda jest już na podpisanie protokołu do umowy z Norwegią. Będzie on dotyczył marynarzy. Po wejściu w życie nowej konwencji z Norwegią statki przerejestrowywały się pod bandery duńskie, cypryjskie i inne z uwagi na korzystniejsze rozwiązania podatkowe. Te zasady zostaną ujednolicone, jeśli chodzi o Norwegię. Protokół ma być podpisany na początku lipca.

– Wynegocjowany został już protokół do umowy z Koreą. O szczegółach nie chcę mówić, bo nie jest on jeszcze podpisany – wyjaśnia Mariusz Każuch.

Warto wspomnieć o modyfikacjach umowy z USA. Do konsultacji międzyresortowych został skierowany wniosek o zgodę na jej podpisanie. W ciągu kilku najbliższych miesięcy nowa konwencja powinna zostać podpisana i opublikowana na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

– Będzie to całkowicie nowa umowa. Wynika to z faktu, że Stany Zjednoczone modyfikują wszystkie swoje umowy. Inicjatywa w zakresie zmian z Polską wyszła ze strony USA, jednak polski MF również chciał tych zmian. Powód był prosty: nasza umowa była zawarta w latach 70. i nie przystaje do dzisiejszych realiów – opisuje dyrektor MF.

Resort finansów chce też wrócić do renegocjacji umowy z Holandią. Chodzi tu o ujednolicenie metody unikania podwójnego opodatkowania – wszystkie polskie umowy z UE oraz Europejskim Obszarem Gospodarczym mają zawierać metodę wyłączenia z progresją w odniesieniu do pracy najemnej. Proporcjonalne odliczenie zostało jeszcze w umowach z Holandią, Belgią i Islandią. Umowa z Islandią została już podpisana 15 maja w Rejkiawiku, teraz zostanie skierowana do ratyfikacji. Z Belgią została do uzgodnienia jedna kwestia i przedstawiciele MF mają nadzieję, że niebawem dojdą do porozumienia.

– Z Holandią powinniśmy ruszyć do końca tego roku – zapewnia MF.

Warto tu wyjaśnić, że podatnik, który rozlicza się w Polsce z dochodów zagranicznych (np. uzyskanych w Holandii ze stosunku pracy) musi uwzględniać metodę proporcjonalnego odliczenia (bo np. taką przewiduje umowa podatkowa z Holandią) może skorzystać z ulgi abolicyjnej przewidzianej w ustawie o PIT. Ulga umożliwia podatnikom osiągającym dochody zagraniczne korzystanie z dobrodziejstw korzystniejszej metody unikania podwójnego opodatkowania – metody wyłączenia z progresją.

Ze spraw już sfinalizowanych – umowa z Cyprem jest już w Sejmie. Wynegocjowana jest już umowa z Malezją, a umowa z Kanadą została właśnie podpisana.

Metody unikania podwójnego opodatkowania

Metoda wyłączenia z progresją – polega na tym, że w Polsce wyłącza się z podstawy opodatkowania dochód osiągnięty za granicą, zwolniony z opodatkowania na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jednak dla ustalenia stawki podatku od pozostałego dochodu – osiągniętego w Polsce – stosuje się stawkę podatku właściwą dla całego dochodu, tzn. łącznie z dochodem osiągniętym za granicą.

Metoda proporcjonalnego odliczenia – polega na tym, że dochód osiągany za granicą jest opodatkowany w Polsce, ale od należnego podatku odlicza się podatek zapłacony za granicą. Odliczenie to możliwe jest tylko do wysokości podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód uzyskany w obcym państwie.

Ewa Matyszewska

Liberalne przepisy podatkowe Luksemburga często są wykorzystywane przy planowaniu podatkowym czyli zgodnym z prawem minimalizowaniem opodatkowania międzynarodowych firm. (CC BY-NC-ND adrian, acediscovery)

Otwarta licencja


Tagi