Borys: Przedłużenie wakacji kred. mogłoby być uzasadnione

Przedłużenie wakacji kredytowych mogłoby być uzasadnione o jeden-dwa kwartały, do czasu aż stopy procentowe nie spadną poniżej 6 proc. – ocenił Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Pytany w Polsat News, czy wakacje kredytowe powinny być przedłużone, odpowiedział: „Takie działanie jest uzasadnione tak długo, jak mówimy o ryzyku wzrostu stóp procentowych, czy o wysokich stopach. Na szczęście w tej chwili większość prognoz wskazuje, że stopy procentowe spadną na przestrzeni najbliższych 12 miesięcy już do poziomu ok. 6 proc., może poniżej. Jesteśmy na szczycie, za chwilę stopy powinny spadać, inflacja spada. (…) Uważam, że jeśli mówimy o jednym, czy dwóch kwartałach, do momentu, gdy stopy procentowe nie obniżą się do poziomu poniżej 6 proc., być może takie uzasadnienie będzie”.

Wskazał jednocześnie, że w ciągu dwóch lat średnie płace w Polsce wzrosły o blisko jedną czwartą, więc zdolność kredytobiorców do pokrywania wyższych rat się poprawiła. Zauważył, że rząd rozważa wprowadzenie kryteriów dochodowych.

„Premier sam będzie potrafił ocenić sytuację i podjąć decyzję. Moim zdaniem takie uzasadnienie byłoby na pewno w mniejszym zakresie” – powiedział Borys.

„Musimy zważyć i rząd też bierze na pewno to pod uwagę, że wyrok TSUE dotyczący kredytów frankowych wiąże się z olbrzymimi kosztami dla kilku istotnych polskich banków. Gdyby nie to, że dziś rentowność polskich banków jest wyższa, to mówilibyśmy o bardzo poważnej sytuacji niektórych instytucji” – dodał prezes PFR.

Pod koniec czerwca premier Mateusz Morawiecki informował, że decyzje w sprawie wakacji kredytowych zapadną najpóźniej w ciągu dwóch miesięcy.

pel/ osz/


Artykuły powiązane

Regulacji sektora bankowego jest za dużo

Kategoria: Trendy gospodarcze
Po raz pierwszy, od kiedy pamiętam, mamy do czynienia z obniżeniem zarówno nominalnego poziomu kapitałów w bankach, jak i nadwyżek kapitałowych ponad poziomy wymagane ustawowo i nadzorczo. Może na tym ucierpieć akcja kredytowa – ostrzega dr Olga Szczepańska, dyrektor Departamentu Stabilności Finansowej NBP.
Regulacji sektora bankowego jest za dużo

Polityka monetarna przy bardzo niskich stopach procentowych

Kategoria: VoxEU
Badanie potwierdza, że transmisja polityki pieniężnej do gospodarki jest znacznie słabsza, kiedy nominalne stopy procentowe spadają do bardzo niskiego poziomu oraz że siła transmisji słabnie im dłużej stopy procentowe pozostają na niskim poziomie.
Polityka monetarna przy bardzo niskich stopach procentowych

Kruche fundamenty wyższej rentowności europejskich banków

Kategoria: Analizy
Wraz z wybuchem globalnego kryzysu finansowego głównym wyzwaniem w europejskiej bankowości stało się wzmocnienie siły kapitałowej i płynności banków. Okazało się bowiem, że banki są podatne na zagrożenia zewnętrzne i mają zbyt ryzykowną strukturę bilansu. Przeprowadzone reformy regulacyjne przyczyniły się do wzrostu adekwatności kapitałowej i delewaryzacji banków.
Kruche fundamenty wyższej rentowności europejskich banków