EBC: To nie pora, aby planować wstrzymanie podwyżek stóp proc.

Jest zbyt wcześnie, aby Europejski Bank Centralny zaczął planować przerwę w cyklu szybkiego zacieśniania stóp procentowych, biorąc pod uwagę znaczące wyzwania dla stabilności cenowej, przed którymi stoi europejska gospodarka – podał prezes Banku Centralnego Irlandii Gabriel Makhlouf.

„Na podstawie dotychczasowych dowodów, jest zbyt wcześnie, aby zacząć planować pauzę w naszym zacieśnianiu polityki monetarnej” powiedział Makhlouf w piątek na konferencji branżowej w Dublinie.

„(…) W oparciu o dowody, które mamy do tej pory, stopy będą musiały pozostawać na restrykcyjnych poziomach, aby pomóc ponownie wprowadzić równowagę między podażą, a popytem w gospodarce i obniżyć inflację” dodał.

Rynki oczekują, że EBC ponownie podniesie koszty pożyczek 4 maja, choć w przeciwieństwie do poprzednich posiedzeń bankierzy są ostrożni w formułowaniu wiążących prognoz co do wielkości tego ruchu, ponieważ czekają na kluczowe dane dotyczące inflacji i kredytów bankowych, które mają pojawić się zaledwie dwa dni przed decyzją.

Raporty te pokażą, czy presja cenowa, po odjęciu takich elementów jak energia i żywność, jest nadal na rekordowym poziomie i rzucą światło na konsekwencje ostatnich napięć w sektorze finansowym dla kredytów.

Od czasu upadku Silicon Valley Bank w USA na początku marca, Makhlouf powiedział, że bank centralny Irlandii koncentruje się na potencjalnych implikacjach zawirowań dla stabilności finansowej.

„Ryzyko w sektorze pozabankowym może wynikać zwłaszcza z niedopasowania płynności i dźwigni finansowej, co może negatywnie wpłynąć na warunki rynkowe w przypadku zmaterializowania się ryzyka” powiedział.

Kolejne posiedzenie EBC odbędzie się 3–4 maja 2023 r.

han/ kkr/ gor/


Artykuły powiązane

Czy EBC może zyskać wiarygodność wyjaśniając strategię swojego działania?

Kategoria: Analizy
Informowanie opinii publicznej ma istotne znaczenie dla polityki pieniężnej. Chociaż bankom centralnym trudno jest dotrzeć do ogółu społeczeństwa, ostatnio prowadzone badania pokazują, że wyjaśnianie konsumentom działań związanych z realizacją celu inflacyjnego i strategii Europejskiego Banku Centralnego może zwiększyć jego wiarygodność.
Czy EBC może zyskać wiarygodność wyjaśniając strategię swojego działania?

Nowy sposób komunikacji banków centralnych – przykład EBC

Kategoria: Analizy
W potocznej polszczyźnie funkcjonuje od pewnego czasu powiedzenie „komuś odjechał peron”. Oddaje ono sytuację całkowitego braku zrozumienia otaczającej rzeczywistości i zachodzących w niej zmian.
Nowy sposób komunikacji banków centralnych – przykład EBC

Wyzwania EBC nie kończą się na uruchomieniu TPI

Kategoria: Analizy
Europejski Bank Centralny na ostatniej konferencji prasowej ogłosił nowe narzędzie o nazwie Transmission Protection Instrument (TPI). Jego głównym celem jest dbanie o to, aby proces zacieśniania polityki pieniężnej w strefie euro przebiegał bez zakłóceń. Sęk w tym, że sam TPI to za mało, aby osiągnąć wyżej wspomniany cel
Wyzwania EBC nie kończą się na uruchomieniu TPI