Fed może postępować ostrożnie z podwyżkami stóp procentowych

Decydenci Fedu mogą sobie pozwolić na ostrożne postępowanie z podwyżkami stóp procentowych, biorąc pod uwagę ostatnie dane pokazujące, że inflacja wciąż maleje – podał członek zarządu Rezerwy Federalnej Christopher Waller.

„Nic nie wskazuje na to, że musimy zrobić coś w najbliższym czasie” – powiedział Waller we wtorkowym wywiadzie dla CNBC.

Amerykańscy bankierzy centralni próbują ocenić, czy ich referencyjna stopa procentowa, którą podnieśli w lipcu do przedziału od 5,25 proc. do 5,5 proc., jest wystarczająco restrykcyjna, aby spowolnić popyt i przywrócić inflację do celu na poziomie 2 proc.

Wyłączając żywność i energię, ceny wzrosły o 4,2 proc. w ciągu roku do lipca.

Przedstawiciele Fed spotkają się na kolejnym posiedzeniu 19–20 września 2023 r., a rynki terminowe nie wyceniają prawie żadnych szans na podwyżkę stóp procentowych.

han/ gor/


Artykuły powiązane

Czy spadek stóp procentowych po globalnym kryzysie finansowym miał charakter sekularny?

Kategoria: VoxEU
Autorzy analizują długookresowe trendy w zakresie długoterminowych realnych stóp procentowych, wykorzystując dane obejmujące siedem wieków. Znajdują dowody na to, że realne stopy procentowe są trendostacjonarne (trend-stationary), ze stopniowym trendem spadkowym począwszy od XIV wieku. To ustalenie ma istotne znaczenie dla bieżących dyskusji na temat polityki fiskalnej, polityki pieniężnej i stabilności zadłużenia (tj. zdolności do obsługi zadłużenia).
Czy spadek stóp procentowych po globalnym kryzysie finansowym miał charakter sekularny?

Polityka monetarna przy bardzo niskich stopach procentowych

Kategoria: VoxEU
Badanie potwierdza, że transmisja polityki pieniężnej do gospodarki jest znacznie słabsza, kiedy nominalne stopy procentowe spadają do bardzo niskiego poziomu oraz że siła transmisji słabnie im dłużej stopy procentowe pozostają na niskim poziomie.
Polityka monetarna przy bardzo niskich stopach procentowych

Ekonomiści pobłądzeni w krytyce NBP

Kategoria: Trendy gospodarcze
Dwaj członkowie pierwszej RPP przystąpili do boju w kampanii przed sejmowym głosowaniem nad kandydatem na stanowisko prezesa NBP i w dwudziestu punktach sformułowali swoją – jakżeby inaczej, sążniście negatywną – opinię o polityce pieniężnej realizowanej przez RPP czwartej kadencji (Bogusław Grabowski i Jerzy Pruski, Bankructwo polityki pieniężnej? Rzeczpospolita 27.04.2022).
Ekonomiści pobłądzeni w krytyce NBP