Francja chce zredukować emisję gazów ciepl. o 50 proc. do ‘30

Premier Francji Elisabeth Borne przedstawiła w poniedziałek rozszerzony plan redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. Do tej pory Francja dążyła do 40 proc. redukcji emisji do 2030 r, teraz będzie to redukcja o 50 proc., zgodnie z nowym celem ustalonym przez Unię Europejską.

„Połowa wysiłku redukcji gazów cieplarnianych spadnie na firmy, zwłaszcza duże, jedna czwarta na państwo, jedna czwarta na gospodarstwa domowe” – zapowiedziała Borne podczas konferencji w Krajowej Radzie ds. Transformacji Ekologicznej (CNTE).

„Transport, główne źródło emisji we Francji oraz mieszkalnictwo mają najwięcej do zrobienia” – wskazała premier Borne, która zapowiedziała koniec silników termicznych w nowych samochodach od 2035 r. Środek ten „wymaga zainstalowania terminali elektrycznych na całym terytorium i udostępnienia pojazdów elektrycznych wszystkim” – zadeklarowała szefowa rządu.

Z Paryża Katarzyna Stańko

ksta/ tebe/ asa/


Artykuły powiązane

Elektryfikacja na rynku motoryzacyjnym mocno przyspiesza

Kategoria: Analizy
Wiele światowych koncernów samochodowych rozszerza produkcję pojazdów elektrycznych, choć robi to z różną intensywnością. Powodzenie tego procesu to nie tylko kwestia proklimatycznej legislacji i właściwego alokowania subsydiów, ale także skuteczne zmniejszenie obaw konsumentów.
Elektryfikacja na rynku motoryzacyjnym  mocno przyspiesza

Wielkie pieniądze albo wielkie emisje

Kategoria: Ekologia
Aż 80 proc. emisji dwutlenku węgla w przemyśle powstaje przy produkcji stali, aluminium, cementu, amoniaku i przy wydobyciu ropy i gazu. Świat może zredukować je za 30 lat niemal do zera, ale przedtem musiałby zainwestować ponad 2 bln dolarów w nowe technologie plus dwa razy tyle w infrastrukturę.
Wielkie pieniądze albo wielkie emisje

Ambiwalentna polityka klimatyczna Rosji

Kategoria: Analizy
Rosja jest czwartym emitentem gazów cieplarnianych – odpowiada za 4,6 proc. światowych emisji. W przeliczeniu na mieszkańca rosyjskie emisje należą do najwyższych na świecie – o 53 proc. wyższych niż w Chinach i o 79 proc. wyższych niż w Unii Europejskiej.
Ambiwalentna polityka klimatyczna Rosji