IRG SGH: Pogorszenie koniunktura w handlu w IV kw.

Koniunktura w handlu w IV kwartale 2023 r. się pogorszyła – wynika z badania Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH.

Wartość wskaźnika koniunktury IRG SGH (IRGTRD) zmniejszyła się w ciągu kwartału o 6,4 pkt i wynosi -9,5 pkt.

IRG podaje, że pomimo pogorszenia się koniunktury zakłady handlowe oceniły swoją ogólną kondycję jako dobrą – wartość salda odpowiedzi na to pytanie wyniosła 29,9 pkt. Przewidywania dotyczące dalszego rozwoju ogólnej sytuacji ekonomicznej ankietowanych w kolejnych sześciu miesiącach są jednak pesymistyczne.

„Zdaniem ankietowanych zmniejszyła się uciążliwość głównych barier działalności handlowej. Nadal jednak możliwości poprawy sytuacji przedsiębiorstw handlowych ograniczają następujące czynniki: rosnące koszty zatrudnienia pracowników, niedostateczny popyt oraz silna konkurencja. Znaczną barierą rozwojową pozostaje wysokie oprocentowanie kredytów” – napisano.

map/ ana/


Artykuły powiązane

Mamy powody do umiarkowanego optymizmu

Kategoria: Trendy gospodarcze
Dzięki właściwej polityce gospodarczej i działaniom adaptacyjnym na przestrzeni kończącej się właśnie zimy nie zrealizował się pesymistyczny scenariusz związany z kryzysem na rynku nośników energii - mówi dr Piotr Boguszewski z Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych NBP.
Mamy powody do umiarkowanego optymizmu

Od rozwoju zależnego do silnej Polski

Kategoria: Trendy gospodarcze
Można powiedzieć, że nasz kraj tkwi między młotem a kowadłem, czyli między Rosją, której interesy historycznie kolidują z polską racją stanu, a Unią Europejską i dominującymi w niej grupami politycznymi. Ten czynnik oraz agresja Rosji na Ukrainę powodują, że poszukiwanie odpowiedzi na pytanie o silną Polskę zostało zdominowane przez kwestie polityczne.
Od rozwoju zależnego do silnej Polski