Minutes: EBC powinien być gotowy na wypadek konieczności kolejnej podwyżki stóp

Stopy proc. w strefie euro mogą wzrosnąć ponownie, jeśli zajdzie taka konieczność – wynika z protokołu opublikowanego po ostatnim posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego.
„Członkowie Rady Prezesów zgodzili się, że Rada powinna w dalszym ciągu podkreślać swoją determinację w ustalaniu podstawowych stóp procentowych w drodze przyszłych decyzji na wystarczająco restrykcyjnym poziomie tak długo, jak będzie to konieczne, aby w odpowiednim czasie przywrócić inflację do celu. Ze względu na dużą niepewność i ryzyko wystąpienia dalszych szoków podażowych, ponownie potwierdzono podejście Rady Prezesów oparte na danych. Nawet w przypadku pozostawienia stóp procentowych na obecnym posiedzeniu na niezmienionym poziomie utrzymywano pogląd, że Rada Prezesów powinna być gotowa – na podstawie bieżącej oceny – na dalsze podwyżki stóp procentowych, jeśli zajdzie taka potrzeba, nawet jeżeli nie byłoby to częścią obecnego bazowego scenariusza” – napisano w protokole.

„Zaobserwowano, że rynki oczekiwały, że podstawowe stopy procentowe pozostaną na wysokim poziomie przez okres dłuższy, niż przewidywano przed wrześniowym posiedzeniem Rady Prezesów. Oczekiwania zmieniały się ze ścieżki stóp procentowych w kształcie garbu – takiej, którą modele makroekonomiczne zwykle uznawały za optymalną – w stronę bardziej płaskiego profilu, z późniejszą pierwszą obniżką oprocentowania depozytów w banku centralnym. Uznano, że dla Rady Prezesów ważne jest uniknięcie nieuzasadnionego poluzowania warunków finansowych. Ponadto członkowie opowiadali się za pozostawieniem możliwości ewentualnej dalszej podwyżki stóp procentowych, zgodnie z naciskiem Rady Prezesów na zależność od danych” – dodano.

W ocenie członków EBC utrzymanie obecnego nastawienia w polityce monetarnej jest konieczne do dalszego obniżania się dynamiki inflacji w kierunku celu.

„Rada Prezesów musi wykazać się wytrwałością i czujnością. Aby w średnim okresie inflacja powróciła do poziomu 2 proc., uznano, że utrzymanie tego nastawienia jest niezbędne. Miało to także przekazać wytrwałość i cierpliwość w obliczu nowych wstrząsów, które mogą się zmaterializować. Czujność oznaczała, że chociaż Rada Prezesów musiała potwierdzić skuteczność swoich działań i potwierdzić poczyniony postęp, należy unikać nadmiernej pewności siebie i samozadowolenia w obliczu ewentualnych nowych wyzwań, które mogą się pojawić do czasu powrotu inflacji do celu” – podano.

„Członkowie zgodzili się, że większość wskaźników inflacji bazowej najwyraźniej przekroczyła swój szczyt i nadal spada – to sygnał, na który Rada Prezesów czekała od miesięcy. Jednocześnie inflacja krajowa utrzymywała się na wysokim poziomie, a długoterminowe projekcje inflacji w dalszym ciągu wydawały się przekraczać cel Rady Prezesów” – dodano.

Według członków Rady Prezesów EBC transmisja polityki monetarnej jest silniejsza niż wcześniej zakładano.

„W kwestii oceny transmisji polityki pieniężnej, członkowie Rady Prezesów generalnie zgodzili się, że transmisja przebiega szybciej, niż oczekiwano we wrześniu. Co więcej, znaczna część przeniesienia oddziaływania stóp procentowych na gospodarkę nadal nie została przeprowadzona, co prawdopodobnie będzie ograniczać aktywność i inflację w horyzoncie projekcji” – napisano w minutes.

„Zwracano także uwagę, że wszystkie udane okresy dezinflacji wymagały przedłużenia okresu utrzymywania stóp na restrykcyjnym terytorium i słabnących rynków pracy. Jednocześnie podkreślono ryzyko pogorszenia sytuacji, które może jeszcze bardziej wzmocnić transmisję na aktywność gospodarczą i inflację” – dodano.

Po posiedzeniu 25-26 października Rada Prezesów EBC pozostawiła bez zmian stopy podstawowych operacji refinansujących, kredytu i depozytu odpowiednio na poziomie: 4,50 proc., 4,75 proc. i 4,00 proc. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami wszystkich 59 analityków ankietowanych przez agencję Bloomberg. Po czterech poprzednich posiedzeniach bank podniósł stopy proc. o 25 pb. Wcześniej przez poprzednie 10 miesięcy EBC podnosił stopy proc. o 50 pb.

Następne posiedzenie EBC odbędzie się 29-30 listopada.

kkr/ gor/


Artykuły powiązane

Ekonomiści pobłądzeni w krytyce NBP

Kategoria: Trendy gospodarcze
Dwaj członkowie pierwszej RPP przystąpili do boju w kampanii przed sejmowym głosowaniem nad kandydatem na stanowisko prezesa NBP i w dwudziestu punktach sformułowali swoją – jakżeby inaczej, sążniście negatywną – opinię o polityce pieniężnej realizowanej przez RPP czwartej kadencji (Bogusław Grabowski i Jerzy Pruski, Bankructwo polityki pieniężnej? Rzeczpospolita 27.04.2022).
Ekonomiści pobłądzeni w krytyce NBP

Czy EBC może zyskać wiarygodność wyjaśniając strategię swojego działania?

Kategoria: Analizy
Informowanie opinii publicznej ma istotne znaczenie dla polityki pieniężnej. Chociaż bankom centralnym trudno jest dotrzeć do ogółu społeczeństwa, ostatnio prowadzone badania pokazują, że wyjaśnianie konsumentom działań związanych z realizacją celu inflacyjnego i strategii Europejskiego Banku Centralnego może zwiększyć jego wiarygodność.
Czy EBC może zyskać wiarygodność wyjaśniając strategię swojego działania?

Coraz wyższe stopy procentowe a wynik finansowy EBC

Kategoria: Instytucje finansowe
Europejski Bank Centralny po raz dziewiąty podniósł stopy procentowe 27 lipca 2023 r., windując je do dawno nienotowanego poziomu. Trudno mówić o jakiejkolwiek niespodziance, można natomiast spierać się odnośnie do tego, jak wysoki jest to rzeczywiście poziom. Z kolei decyzja dotycząca obniżenia oprocentowania rezerw obowiązkowych świadczy o tym, że EBC szuka oszczędności wszędzie tam, gdzie to jest możliwe.
Coraz wyższe stopy procentowe a wynik finansowy EBC