NBP: Spodziewane ożywienie koniunktury w II kw. 2024 r.

Syntetyczny wskaźnik sytuacji przyszłej pozwala oczekiwać ożywienia koniunktury w II kw. 2024 r., wynikającego z poprawy sytuacji popytowej i ekonomicznej oraz lepszych perspektyw inwestycji. Po raz kolejny pogorszyły się natomiast perspektywy zatrudnienia – podano w najnowszej wersji raportu NBP „Szybki Monitoring”.

„Syntetyczny wskaźnik sytuacji przyszłej (SSP) pozwala oczekiwać ożywienia koniunktury w II kw. 2024 r., wynikającego z prognozowanej poprawy sytuacji popytowej i ekonomicznej oraz lepszych perspektyw inwestycji. Po raz kolejny pogorszyły się natomiast perspektywy zatrudnienia. Wskaźnik sytuacji przyszłej był zbliżony lub wzrósł w stosunku do odczytów z poprzedniego kwartału we wszystkich analizowanych grupach przedsiębiorstw i wskazywał na dobre lub bardzo dobre perspektywy działających w nich firm” – napisano.

tus/ gor/


Artykuły powiązane

Wzrost i ożywienie gospodarcze w Unii Europejskiej i w Irlandii

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rozwój gospodarczy, jaki osiągnęła Irlandia, wydawał się niemożliwy pół wieku temu, gdy kraj ten dołączył do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej. W niniejszym artykule staramy się udowodnić, że chociaż cztery swobody wspólnego rynku Unii Europejskiej (dotyczące przepływu towarów i usług, osób i kapitału) stanowią główny element historii transformacji makroekonomicznej Irlandii, prawdopodobnie ważniejszy jest fakt, że przystąpienie do UE spowodowało znacznie szersze otwarcie irlandzkiej gospodarki na możliwości oraz zagrożenia związane z coraz bardziej zglobalizowanym światem.
Wzrost i ożywienie gospodarcze w Unii Europejskiej i w Irlandii

Europejski biznes w Chinach a turbulentne zmiany w otoczeniu

Kategoria: Trendy gospodarcze
Poprawiają się wyniki finansowe większości europejskich firm w Chinach, ale prowadzenie działalności gospodarczej stało się trudniejsze w mniej przewidywalnym i mniej stabilnym otoczeniu.
Europejski biznes w Chinach a turbulentne zmiany w otoczeniu

Chińskie inwestycje bezpośrednie w Unii Europejskiej

Kategoria: Trendy gospodarcze
Jesteśmy świadkami dużych zmian w inwestycjach chińskich przedsiębiorstw na rynku europejskim, nie tylko w ich skali, ale przede wszystkim w strukturze. Prowadzenie działalności gospodarczej na rynku europejskim stało się dla chińskich inwestorów trudniejsze, ale rynek ten jest dla nich wciąż atrakcyjny i perspektywiczny.
Chińskie inwestycje bezpośrednie w Unii Europejskiej