NBP: W lutym spadek importu towarów rolnych z Ukrainy

NBP odnotował w lutym 2023 r. spadek importu towarów rolnych z Ukrainy – podał bank w komentarzu do danych o bilansie płatniczym w lutym.

Wartość importu towarów w lutym wyniosła 115,1 mld zł i była niższa o 1,8 mld zł, tj. o 1,5 proc., w stosunku do analogicznego miesiąca 2022 r.

„W porównaniu z poprzednimi miesiącami znacznie mniejszy był wzrost importu żywności, na co wpłynął spadek importu produktów rolnych z Ukrainy” – napisano w komentarzu.

NBP dodał, że jednocześnie pogłębiła się tendencja spadkowa w towarach zaopatrzeniowych (duże głębokie spadki importu żelaza i stali oraz półproduktów z tworzyw sztucznych), a także towarów konsumpcyjnych.

Wzrost wartości importu odnotowano natomiast w trzech kategoriach.

Według NBP największy wzrost importu miał miejsce w przypadku paliw, chociaż skala wzrostu była tu najmniejsza od marca 2021 r., na co wpływa wyraźne obniżenie się wskaźników cen.

NBP podaje, że ceny ropy w imporcie do Polski, wyrażone w złotych, były w lutym 2023 r. o 2 proc. niższe w porównaniu z rokiem poprzednim.

Duży wzrost importu miał miejsce także w kategorii obejmującej środki transportu, w tym przede wszystkim części dla branży motoryzacyjnej związane z utrzymującym się wysokim wzrostem eksportu.

map/ gor/


Artykuły powiązane

Polska na drodze do uniezależnienia się od rosyjskich paliw

Kategoria: Trendy gospodarcze
Wojna w Ukrainie przyczyniła się do niezwykle dynamicznych zmian w strukturze geograficznej polskiego importu. Rosja, po raz pierwszy od wielu dekad, nie jest już najważniejszym dostawcą paliw do Polski. Wraz z kolejnymi pakietami unijnych sankcji znaczenie Rosji będzie się jeszcze zmniejszać.
Polska na drodze do uniezależnienia się od rosyjskich paliw

Ceny podniosły dynamikę polskiego handlu zagranicznego

Kategoria: Analizy
W II kwartale br. nastąpiło wyraźne przyspieszenie nominalnej dynamiki obrotów towarowych w polskim handlu zagranicznym, do czego przyczyniły się rosnące ceny transakcyjne.
Ceny podniosły dynamikę polskiego handlu zagranicznego