Państwa G7 za przyspieszeniem odejścia od paliw kopalnych

Ministrowie środowiska i energii państw grupy G7 zobowiązali się w niedzielę do przyspieszenia procesu odchodzenia od paliw kopalnych, by osiągnąć neutralność pod względem emisji CO2 do 2050 r., ale nie podali terminu rezygnacji z energii węglowej.

Po dwudniowych rozmowach w Sapporo na północy Japonii ministrowie zobowiązali się do „całkowitej lub przeważającej” dekarbonizacji sektora energetycznego do 2035 r., wezwali do zmniejszenia zużycia gazu ziemnego i uzgodnili przyspieszenie rozwoju energii ze źródeł odnawialnych.

We wspólnym oświadczeniu nie pojawił się jednak termin odejścia od węgla do 2030 roku, forsowany przez Kanadę. Ministrowie dopuścili również dalsze inwestycje w sektor gazowy, oceniając, że może to pomóc w przypadku potencjalnych niedoborów energii.

Agencja Reutera podkreśla, że kwestia bezpieczeństwa energetycznego zyskała na pilności za sprawą rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

„Drastycznie zwiększymy ilość prądu generowanego z energii odnawialnych” – napisali w komunikacie ministrowie G7.

Zobowiązali się do wspólnego zwiększenia zdolności produkcyjnych morskich elektrowni wiatrowych o 150 GW do 2030 roku, a łączna moc elektrowni słonecznych ma wzrosnąć do ponad 1 terawata.

Uzgodniono przyspieszenie procesu odchodzenia od spalania paliw kopalnych bez stosowania technologii wyłapywania wytwarzanego przez to dwutlenku węgla, by osiągnąć neutralność pod względem jego emisji do 2050 r.

anb/ zm/ pr/


Artykuły powiązane

Coraz bardziej ambitne cele energetyczne

Kategoria: Ekologia
Udział źródeł odnawialnych w konsumpcji energii wynosi w Polsce około 16 proc. Do 2030 r. powinien on wzrosnąć do 23 proc., a dekadę później co najmniej do 28,5 proc. W obliczu zagrożeń klimatycznych i geopolitycznych oczekuje się, że nasze cele będą bardziej ambitne.
Coraz bardziej ambitne cele energetyczne

Nie ma alternatywy dla atomu

Kategoria: Trendy gospodarcze
Wobec kryzysu energetycznego wzrosło zainteresowanie energetyką jądrową. Niektóre kraje posiadające elektrownie atomowe zapowiedziały przedłużenie eksploatacji pracujących reaktorów, inne przygotowują się do budowy kolejnych elektrowni. Realnych kształtów nabiera „Program polskiej energetyki jądrowej”, zakładający budowę reaktorów jądrowych o łącznej mocy od 6 do 9 GWe.
Nie ma alternatywy dla atomu

Atom daje tanią energię i niskie emisje

Kategoria: Ekologia
Uranu wystarczy na co najmniej 200 lat, a może nawet na dziesiątki tysięcy lat – mówi dr inż. Andrzej Strupczewski, profesor Narodowego Centrum Badań Jądrowych.
Atom daje tanią energię i niskie emisje