PE zatwierdził Akt o przemyśle neutralnym emisyjnie

Parlament Europejski zatwierdził w czwartek podczas sesji w Strasburgu Akt o przemyśle neutralnym emisyjnie. Nowe prawo ma wesprzeć unijną produkcję technologii niezbędnych do dekarbonizacji.

Akt UE w sprawie przemysłu neutralnego emisyjnie to inicjatywa wchodząca w skład Europejskiego Zielonego Ładu. Jego celem jest zwiększenie w UE produkcji czystych technologii, czyli emitujących bardzo niskie, zerowe lub ujemne ilości gazów cieplarnianych.

Technologie, które mają zostać objęte unijnym wsparciem to m.in. odnawialne źródła energii, energia jądrowa, magazynowanie energii, sieci energetyczne i biotechnologie. Nowe prawo uprości proces wydawania zezwoleń, ustalając maksymalne terminy na projekty w zależności od ich zakresu.

Celem regulacji jest, aby do 2030 r. UE była w stanie zaspokoić co najmniej 40 proc. swojego rocznego zapotrzebowania energetycznego dzięki technologiom neutralnym pod względem emisyjnym.

„To głosowanie to dobra wiadomość dla europejskiego przemysłu. (…) Aby osiągnąć wszystkie nasze ambicje gospodarcze, klimatyczne i energetyczne, potrzebujemy przemysłu w Europie. Niniejsza ustawa stanowi pierwszy krok w kierunku dostosowania naszego rynku do tego celu” – podkreślił europoseł sprawozdawca Christian Ehler (EPL).

Akt o przemyśle neutralnym emisyjnie zatwierdzono większością 361 głosów do 121, przy 45 wstrzymujących się. Aby stał się obowiązującym prawem, będzie teraz musiał zostać formalnie przyjęty przez Radę.

Z Brukseli Łukasz Osiński

luo/ szm/ asa/


Artykuły powiązane

Polski scenariusz transformacji energetycznej

Kategoria: Trendy gospodarcze
Transformacja energetyczna w Polsce to wielowątkowy i wielopłaszyznowy proces i na poziomie unijnym, i w kontekście wojny w Ukrainie – mówi Magdalena Maj, kierownik Zespołu Klimatu i Energii Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Polski scenariusz transformacji energetycznej

Unijny system ETS: śliski bilans 18-latka

Kategoria: Trendy gospodarcze
Unijny system ETS ma 18 lat. Bilans jego działania prowadzi do niejednoznacznych wniosków. Pewne jest natomiast, że Europa chce przewodzić zielonej rewolucji i od tego nie ma odwrotu. A skoro tak, to róbmy wszystko, by inwestować w technologie i ograniczać koszty dla przemysłu i konsumentów.
Unijny system ETS: śliski bilans 18-latka

Nowe źródła energii - zagrożenia i zalety

Kategoria: Trendy gospodarcze
Dzięki energii odnawialnej wykorzystujemy zasoby naturalne kraju, a rozwijając własne technologie przyczyniamy się do rozwoju gospodarki i tworzenia nowych miejsc pracy.
Nowe źródła energii - zagrożenia i zalety