Poprawa koniunktury w polskim przemyśle przetwórczym w X

W październiku 2023 r. koniunktura w polskim przemyśle przetwórczym się poprawiła – wynika z badania Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH.

W październiku 2023 r. wskaźnik koniunktury (IRGIND) zwiększył swoją wartość o 0,4 pkt i wynosi -5,0 pkt, o 8,0 pkt więcej niż przed rokiem. O poprawie koniunktury informują firmy prywatne. Publiczne odnotowały pogorszenie.

Z badania wynika, że w przekroju wg głównych grup produktowych poprawę koniunktury w październiku odnotowali wszyscy producenci, poza producentami dóbr konsumpcyjnych trwałego użytku.

IRG podaje, że wartość wskaźnika dla tej grupy zmalała o 11,1 pkt, do poziomu -26,2 pkt. Ta branża ciągle nie odzyskała pozycji sprzed pandemii COVID-19. W pozostałych grupach produktowych koniunktura się poprawiła.

Z badania wynika, że w ciągu miesiąca odnotowano wzrost poziomów produkcji, zamówień, zarówno krajowych jak i eksportowych oraz zatrudnienia. Wzrósł poziom zapasów wyrobów gotowych i obniżył się poziom cen producentów. Poprawiła się sytuacja finansowa przedsiębiorstw oraz ich nastroje. Oceny ogólnej kondycji gospodarki polskiej wzrosły aż o 16,5 pkt. Przedsiębiorcy spodziewają się dalszej poprawy sytuacji w gospodarce w najbliższych miesiącach.

IRG podaje, że głównym problemem, z którym mierzą się ankietowani producenci pozostaje bariera popytowa.

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy – i to znacznie – wzrosły nakłady inwestycyjne.

map/ ana/


Artykuły powiązane

Tydzień w gospodarce

Kategoria: Raporty
Przegląd wydarzeń gospodarczych ubiegłego tygodnia (16–20.05.2022) – źródło: dignitynews.eu
Tydzień w gospodarce

Mikołaj Kopernik na polskich znakach pieniężnych

Kategoria: Analizy
Mikołaj Kopernik, znany przede wszystkim jako wybitny astronom, w historii zapisał się również jako ekonomista i jeden z pierwszych orędowników nowoczesnej polityki pieniężnej.
Mikołaj Kopernik na polskich znakach pieniężnych

Kryzys na rynku gazu ziemnego i prognozy na przyszłość

Kategoria: Trendy gospodarcze
Agresja Rosji na Ukrainę i kolejno nakładane pakiety sankcji gospodarczych na Rosję przez kraje UE oraz narastający w Europie kryzys energetyczny i gazowy 2022 r. zmusiły wiele europejskich państw do podjęcia działań na rzecz dywersyfikacji dostaw i rozwoju infrastruktury do importu LNG. Unia Europejska stanęła więc przed wyzwaniem luki podażowej powstałej po rezygnacji z dostaw gazu z Rosji.
Kryzys na rynku gazu ziemnego i prognozy na przyszłość