W ‘22 UE wyeksportowała 32,1 mln ton odpadów

Kraje UE wyeksportowały w 2022 r. 32,1 mln ton odpadów do krajów spoza UE, głównie do Turcji – podał Eurostat.

Eurostat podaje, że był to niewielki spadek, o 3 proc. w porównaniu z 2021 r.

Największym odbiorcą odpadów wywiezionych z UE w 2022 r. była Turcja. Przy wolumenie 12,4 mln ton przypadało na nią 39 proc. całkowitego wywozu odpadów. Drugim co do wielkości odbiorcą były Indie, do których w 2022 r. wywieziono 3,5 mln ton odpadów z UE, a następnie Wielka Brytania (2,0 mln ton), Szwajcaria (1,6 mln), Norwegia (1,6 mln), Egipt (1,6 mln), Pakistan (1,2 mln), Indonezja (1,1 mln), Maroko i Stany Zjednoczone (po 0,8 mln).

W 2022 r. UE wywiozła 17,8 mln ton odpadów metali żelaznych (żelaza i stali), co stanowi 55 proc. całego wywozu odpadów z UE.

map/ ana/


Artykuły powiązane

Ukraina walczy o eksport zbóż

Kategoria: Trendy gospodarcze
Jeżeli kraj eksportował co roku 50 mln ton pszenicy i kukurydzy, czy 15 mln ton wyrobów stalowych, a nagle może wywozić ułamek tego wolumenu, to ma wielki problem gospodarczy. Przeżywa go Ukraina, walcząca z agresorem.
Ukraina walczy o eksport zbóż

Wojna na Ukrainie w oczach państw Maghrebu

Kategoria: Trendy gospodarcze
Mimo dwustronnej presji państwa Maghrebu zachowują neutralność wobec wojny w Ukrainie. Ich ludność w przeciwieństwie do społeczeństw Zachodu, sympatyzuje z Rosją. Jednocześnie jednak zaczynają odczuwać skutki wojny w postaci wzrostu cen paliwa i żywności. Mimo to, konflikt rosyjsko-ukraiński jest dla nich okazją. Niektóre spośród tych państw mogą bowiem zastąpić Rosję w roli dostawcy ropy naftowej i gazu do UE.
Wojna na Ukrainie w oczach państw Maghrebu

Banki centralne, złoto i… garnitury

Kategoria: Trendy gospodarcze
Ceny złota nie przestają zaskakiwać. Kiedy Stany Zjednoczone wydają się wychodzić zwycięsko z walki z inflacją, ceny złota na początku maja wzbiły się do rekordowo wysokiego poziomu. Wiele wskazuje na to, że na cenę kruszcu zaczynają wpływać zupełnie nowe czynniki. Jednak o starych też nie wolno nam zapominać.
Banki centralne, złoto i… garnitury