Antyrumuńskie nastroje europejskie

- Ci przeklęci Rumuni. I Bułgarzy. Najadą nasz kraj, zniszczą system socjalny, ukradną nam pracę, samochody i portfele…” – żaden niemiecki ani brytyjski polityk nie powie tego wprost, ale między słowami już tak.
Antyrumuńskie nastroje europejskie

(CC BY-NC-SA Julie70)

Ministrowie Wielkiej Brytanii, Niemiec, Austrii, czy Holandii wspólnie opracowują plan, jak ograniczyć „turystykę socjalną” – plan wymierzony w obywateli Rumunii i Bułgarii. O zapowiadanym kiedyś zniesieniu barier na rynku pracy możemy zapomnieć.

Daily Mail podaje, że jeden na trzech Rumunów przebywających w Londynie to złodziej, albo gwałciciel siedzący za kratkami. Powołuje się przy tym na dane ze Scotland Yardu. W ciągu ostatnich pięciu lat aresztowano ok. 30 tys. podejrzanych o różne przestępstwa Rumunów. Ale na Wyspach aresztuje się rocznie w sumie 300 tys. podejrzanych różnych narodowości, co oznacza, że udział Rumunów w tej liczbie to zaledwie 2 proc.

Prawdziwe pytanie brzmi: co wolność pracy w Anglii ma wspólnego z łapaniem przestępców? Dlaczego brytyjscy konserwatyści sprzyjają antyimigracyjnym postulatom? Naprawdę sądzą, że Rumuni z natury są bardziej skłonni do przestępstw niż inne narody? Obecnie rozważają ograniczanie im dostępu do opieki zdrowotnej, świadczeń socjalnych i pracy. Co będzie później? Napisy „Rumunom wstęp wzbroniony”?

Cały komentarz na stronie EuObservera.

(CC BY-NC-SA Julie70)

Tagi


Artykuły powiązane

Przy stoliku Karola Marksa

Kategoria: Zewnętrzni eksperci
Ekonomiści różnie tłumaczyli świat i powód, dla którego w ciągu ostatnich dwóch wieków zaznał wzrostu gospodarczego na poziomie 3 tys. proc., ale mylili się, albo ich wytłumaczenia były niewystarczające – przekonuje prof. Deirdre McCloskey z University Illinois w Chicago.
Przy stoliku Karola Marksa

Ekonomia behawioralna może pomóc w walce z przestępczością

Kategoria: Trendy gospodarcze
Analiza ekonomiczna pozwala zrozumieć, dlaczego przestępcy podejmują decyzję pod wpływem kalkulacji potencjalnego zysku z działania, potencjalnego kosztu bycia złapanym i porównania z możliwą alternatywą. Zachowania przestępcze można modelować, bo mafie są trochę jak przedsiębiorstwa - uważa dr Gary M. Shiffman.
Ekonomia behawioralna może pomóc w walce z przestępczością

Funt w rękach doświadczonego kapitana

Kategoria: Analizy
Wybuch pandemii uderzył Wielką Brytanię w najgorszym możliwym momencie. Waluta brytyjska osiągnęła historycznie niskie notowania. Reakcja Banku Anglii na kryzys była wręcz perfekcyjna.
Funt w rękach doświadczonego kapitana