Same banki przyznają się do nieuczciwości

Największe banki świata przygotowywały się na wypadek, gdyby amerykański Departament Sprawiedliwości – do czego w końcu doszło – uznał, że manipulowały kursami walut.
Same banki przyznają się do nieuczciwości

CC BY-SA 401(K)

W zeszłym tygodniu do kar już nałożonych na banki dorzucono kolejne  – w sumie muszą one zapłacić jednak  niezbyt wygórowaną kwotę 10 mld dolarów. Najważniejsze jest to, że one same przyznały się do czynów natury kryminalnej. Oskarżyciel generalny reprezentujący rząd USA, Loretta Lynch, zadeklarowała, że banki handlujące zagranicznymi walutami utworzyły grupę o nazwie „Kartel”, by manipulować kursami walut. Grupa działała w latach 2007-2013.

Innymi słowy, najbardziej prestiżowe banki świata systematycznie łupiły swoich klientów. To była zbrodnia dekady! Rynki spodziewały się jednak, że będzie jeszcze gorzej. Miesiąc temu Deutsche Bank zapłacić rekordową grzywnę ok. 2,5 mld dolarów za manipulowania cenami waluty i rynkami walutowymi. Jeśli to jest „benchmark”, myślały rynki, grzywny dla innych banków będą jeszcze wyższe. Koniec końców okazało się, że te w sumie 10 mld to umiarkowana suma.

Więcej w „The Guardian”

 

CC BY-SA 401(K)

Tagi


Artykuły powiązane

Polskie banki dobrze przygotowane na skutki pandemii

Kategoria: Rynki kapitałowe
Obecny kryzys jest kryzysem sfery realnej gospodarki, który może, ale nie musi, przeistoczyć się w kryzys bankowy. Na szczęście w obecny kryzys polskie banki wchodzą dobrze przygotowane, z wysokimi buforami na kapitale, w ciężar których można absorbować straty – mówi prof. Marcin Liberadzki z Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Polskie banki dobrze przygotowane na skutki pandemii

Sektor bankowy na świecie w obliczu pandemii

Kategoria: Analizy
Światowy kryzys finansowy z lat 2007 – 2009 zaczął się w systemie bankowym, najpierw Stanów Zjednoczonych, a potem kilku krajów europejskich. Recesja z 2009 r. była skutkiem zamrożenia akcji kredytowej banków i wynikającą z tego niepewnością. Dzisiaj jest inaczej, ale złe długi rosną.
Sektor bankowy na świecie w obliczu pandemii

The world after the pandemic will be the same as before

Kategoria: Macroeconomics
If the situation were to ultimately turn out like in the case of the 14th century plague, then anything we could write now would be nothing but idle talk. However, there is a chance that after the current pandemic we will return to “business as usual” with some adjustments.
The world after the pandemic will be the same as before