Niższe podatki nie rozwiązują wszystkich problemów

Dziś o skuteczności cięć podatkowych dla rozwoju gospodarki, deregulacji i wynikach gospodarczych Irlandii – trzy informacje, które idą pod prąd potocznej wiedzy. A ponadto w przeglądzie informacji i opinii m.in. o płacach minimalnych, firmach rodzinnych i cygarach weekendowych.
Niższe podatki nie rozwiązują wszystkich problemów

wkaznikiNajpierw jednak odnotowujemy, że po referendum w Szkocji, które zakończyło się zwycięstwem unionistów, akcje w Londynie poszły w górę, funt też (już w czwartek zaczął się wzmacniać), koszty zabezpieczenia przed zmianami kursowymi funta obniżyły się. Pierwsze komentarze dość banalne, pokazuję więc kto i kiedy opuścił Wielka Brytanię likwidując imperium. Mapa robi wrażenie. Satyryczny The Onion pisze zaś, że jeśli tempo okrajania imperium utrzyma się, to w roku 2050 Wielka Brytania skurczy się do ośmiu akrów w okolicach Pałacu Buckingham (niektórzy twierdzą, że w ciągu 100 lat – do Sali Tronowej i kawałka holu obok).

finanse-publiczne - KopiaCiekawa praca z Brookings Institute na temat efektów cięć podatkowych w podatku PIT i ich wpływie na wzrost gospodarczy. Obniżenie stopy opodatkowania może zachęcać do pracy oszczędności i inwestowania, ale jeśli obniżka podatków nie jest natychmiast finansowana obniżeniem wydatków, to skutkuje deficytem budżetu. A ten w długim horyzoncie redukuje poziom oszczędności i podnosi stopy procentowe. Z analizy wynika, że wpływ netto na wzrost gospodarczy jest niepewny, a wiele szacunków sugeruje, że może być mały lub negatywny. Poszerzenie bazy podatkowej w tym samym czasie redukuje deficyt, ale równocześnie ogranicza pozytywny wpływ obniżenia podatków na oszczędności i inwestycje. Poprawia natomiast alokację środków.

Kolejna praca cokolwiek pod prąd. Zespół ekonomistów z Carnegie Mellon i Uniwersytetu w Lizbonie na podstawie danych z Portugalii ustalił, że choć deregulacja w zakresie rozpoczynania działalności gospodarczej poprawia wskaźniki tworzenia firm, to jednak nie jest panaceum na problemy gospodarcze.

makroekonomiaI dane statystyczne, też pod prąd. Irlandzki produkt krajowy wzrósł w II kwartale 7,7 procent w stosunku do ubiegłego roku. Stagnacja w Unii jakoś Irlandczykom nie zaszkodziła. Irlandia, która jako jedyna z PIIGS prowadziła prawdziwą politykę oszczędnościową pokazuje Włochom, Hiszpanom, Grekom i Portugalczykom, jak wiele zależało od uczciwego postępowania i rzetelnego postawienia sprawy wobec własnych obywateli.

Co łączy Erytreę i USA? To jedyne dwa kraje – twierdzi Nick Giambruno – które opodatkowują swoich obywateli podatkiem PIT, nawet jeśli żyją, pracują i zarabiają poza swoim krajem, słowem opodatkowują podług obywatelstwa, a nie miejsca zamieszkania.

pracaKrótka informacja na podstawie pierwszych analiz, jak podwyżki stanowych płac minimalnych wpłynęły na zatrudnienie w handlu detalicznym w Stanach Zjednoczonych (badano handel detaliczny, bo w nim jest relatywnie duży udział pracowników z płacą minimalną). Wzrost zatrudnienia od początku roku wynosi 0,72 proc. tam gdzie nie było podwyżek płac minimalnych i 0,43 proc. tam, gdzie władze stanowe podwyższyły je.

KPMG opublikował raport o finansowaniu firm rodzinnych. „W krótkiej perspektywie jedynie jedna na trzy badane firmy rodzinne rozważa możliwość odsprzedaży części udziałów, ale w długiej perspektywie liczba ta wzrasta już do 49 proc. Najczęściej taką możliwość biorą pod uwagę firmy z rynków rozwijających się, duże (o przychodach od 200 milionów do 50 miliardów dolarów) oraz zarządzane przez pierwsze pokolenie rodziny, czyli młode” – informuje KPMG.

Z barometru polskich firm rodzinnych wynika, że coraz lepiej oceniają swoją sytuację ekonomiczną, głównym problemem są rosnące koszty pracy, ale trzy czwarte planuje inwestycje.

gieldaJeffrey Frankel z Uniwersytetu Harvarda przebił się przez książkę Piketty’ego na temat nierówności, co zajęło mu 5 miesięcy, jak szczerze przyznaje. Dlatego konkluzja trochę spóźniona, ale że ciekawa więc cytuję. Pisze Frankel: „Hipotezy Piketty’ego to raczej przewidywania na przyszłość niż tłumaczenie przeszłości, czy analiza najnowszych trendów. To prognoza, że stopy procentowe będą rosły szybciej niż wzrost gospodarczy, kapitał będzie się akumulował a bogaci będą coraz bogatsi, raczej dzięki dziedziczeniu i dochodom kapitałowym, niż przez pensje i opcje na akcje. Mimo wszystkich robiących wrażenie historycznych danych, jakie zebrał Piketty, to rozumowanie aprioryczne: dystrybucja dochodu musi mieć tendencję do nierówności, bo oszczędności się akumulują. Ale bardzo łatwo można założyć, że gdy rozziew między biednymi i bogatymi będzie nadal rósł , pojawią się siły przeciwstawne. Taką siłą jest demokracja. W końcu wzrost progresywnego opodatkowania w XX wieku nastąpił po ekscesach Belle Epoque” – konkluduje Frankel.

autorzyNa deser przed weekendem cygara imprezowe. „W internecie roi się od ofert sprzedaży cygar „imprezowych” bądź „weekendowych”. Są znacznie większe od zwykłych cygar. I tak naprawdę służą za dostarczycieli tytoniu do samodzielnego skręcania papierosów. Nabywca cygar wyciąga z nich tytoń i przyrządza z niego papierosy” – pisze Piotr Skwirowski w gazeta.pl. Dalej w tekście o sukcesie fiskusa, który likwiduje lukę: akcyza od cygar będzie nie od sztuki, lecz od wagi. Nam się przypomina Kisiel. Jak to pisał? „Socjalizm jest to ustrój, w którym bohatersko pokonuje się trudności nieznane w żadnym innym ustroju”.

wkazniki
finanse-publiczne - Kopia
makroekonomia
praca
gielda
autorzy

Otwarta licencja


Tagi