Autor: Katarzyna Kozłowska

Publicystka, wydawca książek ekonomicznych, koordynator projektów medialnych.

Podróże w Air Force One

Swoją podróż po Europie Barack Obama rozpoczął w Irlandii, następnie poleciał do Wielkiej Brytanii, zajrzy też do Polski. Jest najczęściej podróżującym prezydentem USA. Ile kosztuje latanie Obamy?
Podróże w Air Force One

Barack Obama (CC BY marcn)

Kiedy jesienią ubiegłego roku Obama leciał do Indii (w sumie 10 dni: Indie, Indonezja, Południowa Korea, Japonia, plus przystanek w Niemczech), niektóre amerykańskie media szokowały informacją, że wizyta będzie kosztowała podatników 200 mln dolarów dziennie.

Indyjski dziennik NDTV podawał, że podczas dwudniowej wizyty Obamy w Indiach, będzie strzegła go flota 34 okrętów wojennych oraz eskorta lotnicza, która będzie patrolować wybrzeże Bombaju. Biały Dom zaprzeczył. Podano też, że Obama wynajął cały Taj Mahal.

Obama w pierwszych dwóch latach swojego urzędowania (do końca 2010 roku) był najczęściej podróżującym amerykańskim prezydentem. A dokładniej – przebywał najwięcej dni zagranicą. Zrobił 15 wypraw, podczas których odwiedził 26 krajów (osiem z nich więcej niż raz). W sumie nie było go w Ameryce przez 55 dni. Bush junior był w podróży 54 dni przez dwa pierwsze lata.

Koszty podróży i koszty zabezpieczenia takich podróży nie są podawane do publicznej wiadomości.

– Z przyczyn związanych z bezpieczeństwem nie udzielamy informacji o procedurach i kosztach podróży – mawia Tommy Vietor, rzecznik Białego Domu.

Biały Dom nigdy nie ujawnia kosztów podróży, ponieważ gros tych kosztów stanowią podobno koszty bezpieczeństwa właśnie.

Mniej więcej 10 lat temu General Accounting Office ujawnił dwa raporty dotyczące podróży zagranicznych Billa Clintona. Koszty Secret Service zostały w tych raportach wycieniowane, ale dobrze pokazano pozostałe wydatki. Podróż Clintona do Afryki w 1998 roku kosztowała ok. 42,8 milionów dolarów. Obejmowała sześć krajów i większość tych kosztów stanowiły koszty wynajmu wojskowej floty powietrznej. Podróż do Chile zamknęła się w kwocie 10,5 mln dolarów. Podróż do Chin – ok. 18,8 mln dolarów.

Dla porównania – Factcheck.org podaje, że 190 mln dolarów dziennie kosztuje wojna w Afganistanie.

bez tytułu2

Barack Obama (CC BY marcn)
bez tytułu2

Otwarta licencja


Tagi


Artykuły powiązane

Najwięcej podróżują Finowie, Grecy siedzą w domu

Kategoria: Oko na gospodarkę
Finowie przeciętnie 7 razy w roku – najczęściej w Europie – wybierają się w podróż z co najmniej jednym noclegiem, obojętnie czy w kraju, czy za granicą. Połowa Greków, dla kontrastu, nigdzie w ciągu roku nie podróżuje. Nadszedł czas wakacyjnych wyjazdów, ale Polacy do najbardziej mobilnych nie należą.
Najwięcej podróżują Finowie, Grecy siedzą w domu

Podążaj za pieniędzmi

Kategoria: Analizy
Aniołowie biznesu i fundusze Venture Capital starają się odkryć firmy, które wskażą nowe kierunki rozwoju biznesu. Nie są nieomylni, ale obserwowanie, w co dziś inwestują może pokazać, w którą stronę będzie się rozwijać postpandemiczna gospodarka.
Podążaj za pieniędzmi

Dobre wakacje wzmacniają gospodarki

Kategoria: Oko na gospodarkę
USA i Chiny to największe w świecie rynki usług turystycznych. Biorąc pod uwagę wielkość gospodarek od portfeli i kaprysów turystów najbardziej uzależnione są Filipiny i Tajlandia. W Polsce, tak jak w świecie, turystyka rozwija się szybciej niż gospodarka, ale jej znaczenie jest wciąż niewielkie.
Dobre wakacje wzmacniają gospodarki