Rafał Sura, Członek Zarządu NBP w rozmowie z TVP Info o powodach ataków na Prezesa NBP

Fragment rozmowy z Rafałem Surą, Członkiem Zarządu NBP, 17 listopada 2023 r., źródło: TVP Info

[…]

TVP Info: Jakie mogą być powody ataków na Prezesa NBP?

Prof. Rafał Sura: To jest dobre pytanie. Jak obserwuję sekwencję wydarzeń, jak kto na przestrzeni miesięcy potencjalne zarzuty się pojawiały, to dziś nasuwa się taka konstatacja, że jest człowiek, a nie ma paragrafu. Więc trwa usilne szukanie paragrafu, żeby człowieka który jest oddany sprawom Polski, sprawom gospodarczych interesów Polski, postawić przed Trybunałem Stanu. A ewidentnie nie ma powodu. Wszystkie powody, które są wymieniane w przestrzeni publicznej, łącznie z tym, który dzisiaj został sformułowany, jest argumentem politycznym, pozbawionym podstaw prawnych.

Te decyzje, które były podejmowane wówczas, były podejmowane przez kolegialny organ. Najpierw przez Radę Polityki Pieniężnej, która dała Zarządowi mandat. Natomiast wykonywana ta operacja była na podstawie Uchwały Zarządu. Tak zatem, jak można mówić, że ta decyzja może być podstawą do pociągnięcia przed Trybunał Stanu Prezesa NBP?

Istotą odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu jest to, że musi być w nim indywidualne działanie, indywidualna decyzja. I zawinienie tej osoby, w tym konkretnym przypadku musi się jej przypisać winę. Jak można przypisać winę, w takim przypadku, jeśli osoba w ramach kolegialnego działała zgodnie z prawem, zgodnie z Traktatem Europejskim. I ta operacja była poprzedzona licznymi analizami, licznymi studiami, zanim przystąpiono do realizacji tego programu.

Ten atak, jest atakiem na niezależność Narodowego Banku Polskiego, na fundamenty polskiej gospodarki, która jest gospodarką rynkową. A istotą gospodarki rynkowej jest, że musi działać niezależny bank centralny. I to jest standard w całym świecie. Prawo europejskie i polska Konstytucja gwarantuje niezależność banku centralnego. Jest to artykuł 227 Konstytucji, a także artykuł 130 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej i Statut Europejskiego Banku Centralnego.

Te unormowania, po to mówię o tym kontekście normatywnym, żeby pokazać Państwu, że te dyskusje, te zarzuty, które są czynione są w kompletnym oderwaniu od tych prawnych podstaw niezależności banku centralnego.

Każdy atak, każda próba formułowania takich zarzutów, w oderwaniu od aktów prawnych, od tych uregulowań prawnych, jest szkodzeniem interesom gospodarczym państwa polskiego.

 


Artykuły powiązane

W kierunku cyfrowego dolara kanadyjskiego: Czy zostanie wprowadzony? W jaki sposób? Kiedy?

Kategoria: Trendy gospodarcze
W roku 1935 rząd federalny powierzył Bankowi Kanady scentralizowanie produkcji banknotów. Jednym z pierwszych zadań nowo utworzonego banku centralnego Kanady była emisja jednej waluty dla całego kraju oraz ostatecznie stopniowe wycofanie niezliczonych denominowanych w dolarach banknotów emitowanych przez różne banki i organy władzy różnego szczebla.
W kierunku cyfrowego dolara kanadyjskiego: Czy zostanie wprowadzony? W jaki sposób? Kiedy?