Urodziłeś się w 1988 r.? Przykro mi

To pech urodzić się na 20 lat przed okresem wysokiego bezrobocia. Pech, który dotyka twoje zarobki w momencie, gdy wchodzisz na rynek pracy, ale nie tylko – może także utrzymywać je na relatywnie niskim poziomie nawet przez całe Twoje życie. I do tego negatywnie odbijać się na zdrowiu i szczęściu.
Urodziłeś się w 1988 r.? Przykro mi

Peter Orszag, (CC BY-ND Center for American Progress)

To, niestety, fakty potwierdzone przez wiele niezależnych badań. Szacuje się, na podstawie badania z 2010 r., że każdy jednopunktowy wzrost stopy bezrobocia w roku, w którym wchodzisz na rynek pracy, redukuje twoje zarobki średnio o 6, czy nawet 7 punktów procentowych. Efekt ten słabnie, ale jest odczuwalny nawet po 15 latach. Wtedy zarabia się o ok. 2,5 proc. mniej na każdy dodatkowy procent wzrostu bezrobocia, który miał miejsce gdy kończyłeś studia.

Weźmy osobę urodzoną w 1988 r., która kończyła studia w roku 2010, gdy stopa bezrobocia wynosiła 9,6 proc. i porównajmy ją z osobą urodzoną w 1984 r. i kończącą studia w 2006 r., gdy stopa bezrobocia wynosiła 4,6 proc. Pierwsza osoba po 15 latach od końca studiów będzie zarabiać o 12,5 proc. mniej niż osoba druga.

Więcej w Bloomberg View

Peter Orszag, (CC BY-ND Center for American Progress)