EFL: Poprawa nastrojów w sektorze MŚP w III kwartale

Nastroje w sektorze MŚP w III kw. 2023 r. poprawiły się – wynika z najnowszego Barometru EFL. Główny indeks barometru na III kwartał wyniósł 48,1 pkt i jest o 0,4 pkt wyższy niż kwartał wcześniej.

Autorzy badania podają, że jest to już siódmy z rzędu odczyt poniżej progu 50 pkt, co oznacza, że mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa wciąż nie widzą większych szans na rozwój w najbliższych miesiącach.

Z badania wynika, że 13 proc. przedstawicieli sektora MŚP spodziewa się większych zamówień. To wynik o 12 pkt proc. wyższy niż w II kwartale i jest to najwyższy odsetek od roku, kiedy w III kwartale 2022 r. wyniósł 14 proc.

„Z najnowszego pomiaru widać, że mniej przedsiębiorców potrzebuje dodatkowego zastrzyku gotówki nie tylko na inwestycje, ale jak to ma miejsce właściwie od wybuchu pandemii na potrzeby związane z prowadzeniem bieżącej działalności. To akurat może być dobra wiadomość pokazująca, że płynność finansowa się poprawia i nie ma już tak często konieczności wspierania się dodatkowymi źródłami finansowania. Jednak najlepszym prognostykiem odbicia się „od dna” będzie odbicie się inwestycji” – napisano w komentarzu do badania.

map/ osz/


Artykuły powiązane

Cyfryzacja przedsiębiorstw w czasie pandemii COVID-19

Kategoria: Trendy gospodarcze
Pandemia przyspieszyła transformację cyfrową, która stała się integralną częścią społeczeństwa oraz przetrwania europejskich i amerykańskich firm. Unia Europejska pozostaje jednak w tyle za Stanami Zjednoczonymi pod względem cyfryzacji przedsiębiorstw.
Cyfryzacja przedsiębiorstw w czasie pandemii COVID-19

W Europie firm wolniej przybywa niż ubywa

Kategoria: Oko na gospodarkę
Wysoka inflacja pogarsza warunki prowadzenia biznesu w krajach UE. Z kwartału na kwartał maleje liczba firm otwierających działalność gospodarczą i przybywa upadających. W Polsce biznes na razie wychodzi obronną ręką. Maleje wprawdzie liczba rejestracji, ale mniej jest także upadłości.
W Europie firm wolniej przybywa niż ubywa

Ceny podniosły dynamikę polskiego handlu zagranicznego

Kategoria: Analizy
W II kwartale br. nastąpiło wyraźne przyspieszenie nominalnej dynamiki obrotów towarowych w polskim handlu zagranicznym, do czego przyczyniły się rosnące ceny transakcyjne.
Ceny podniosły dynamikę polskiego handlu zagranicznego