Glapiński: NBP jest zadowolony z tego, jak kształtuje się kurs zł

NBP jest zadowolony z tego, jak kształtuje się kurs złotego – poinformował w trakcie konferencji w Warszawie prezes NBP Adam Glapiński.

„U nas nie ma żadnego sterowania kursem. NBP nie dąży do żadnego konkretnego kursu (…). Jesteśmy zadowoleni z tego, jak kurs złotego się kształtuje. Przez cały okres moje kadencji, pierwszej i drugiej, kurs złotego jest zadowalający, sprzyja rozwojowi polskiej gospodarki” – powiedział.

Dodał, że aktywna obrona kursu z wykorzystaniem rezerw walutowych doprowadziłaby do utraty dużej części rezerw.

„Używamy interwencji tylko po to, żeby spowolnić jakiś proces, wygładzić, żeby nie było wstrząsów w naszej gospodarce dla importerów, eksporterów” – dodał.

tus/ ana/


Artykuły powiązane

Ewolucja polityki kursowej Chin

Kategoria: Analizy
Chiny od dawna wykorzystywały politykę kursu walutowego jako instrument realizacji proeksportowej strategii wzrostu gospodarczego. Dążyły w ten sposób do poprawy konkurencyjności cenowej chińskiego eksportu, a w rezultacie do wzrostu PKB oraz znaczącej nadwyżki rachunku obrotów bieżących.
Ewolucja polityki kursowej Chin

Złoty na drodze ku normalności (cz. 2)

Kategoria: Trendy gospodarcze
Dewaluacja z 27 sierpnia 1993 r. nieco zmąciła dobry nastrój wywołany wejściem Polski na ścieżkę szybkiego wzrostu gospodarczego. Jest jednak rzeczą oczywistą, że polepszenie wizerunku danej waluty musi być poprzedzone trwałą poprawą kondycji gospodarczej. A ta ostatnia nie może ograniczać się wyłącznie do jednego wskaźnika gospodarczego, czyli wzrostu PKB.
Złoty na drodze ku normalności (cz. 2)

Sankcje a kurs walutowy

Kategoria: VoxEU
Pomimo przeciwstawnego wpływu na poziom kursu rubla, sankcje nakładane na import i eksport są równoważne pod względem ich oddziaływania na konsumpcję, dobrobyt i straty budżetowe Rosji. Poziom kursu walutowego pozostaje jednak istotny dla importu, oszczędności i polityki pieniężnej.
Sankcje a kurs walutowy