GUS: Koniunktura w budownictwie poprawia się, ale oceny nadal negatywne

Kwietniowe oceny koniunktury w budownictwie są lepsze niż przed rokiem i przed miesiącem, ale nadal są to oceny negatywne – wynika z badania GUS. 

GUS podał, że w kwietniu ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 2,4 wobec minus 6,9 przed miesiącem. Poprawę koniunktury sygnalizuje 16,2 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 18,6 proc. Przed miesiącem było to odpowiednio 14,2 proc. i 21,1 proc. Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Z badania wynika, że diagnozy portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej i sytuacji finansowej są mniej negatywne od zgłaszanych w ostatnich kilku miesiącach.

„Odpowiednie prognozy są pozytywne, lepsze od formułowanych w marcu i zbliżone do sygnalizowanych w analogicznym miesiącu roku poprzedniego. Utrzymuje się wzrost opóźnień płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Po raz pierwszy od kwietnia 2015 r. dyrektorzy przedsiębiorstw nie przewidują redukcji zatrudnienia” – napisano.

Zapowiadany spadek cen robót budowlano-montażowych – według badania – jest podobny do oczekiwanego w marcu.

„Spośród badanych podmiotów 25,0 proc. (przed rokiem 23,4 proc.) planuje prowadzenie prac budowlano-montażowych za granicą. Podobnie jak w ostatnich dwóch miesiącach, dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się niewielkiego wzrostu portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynkach zagranicznych” – dodano.

nik/ jtt/


Artykuły powiązane

Tydzień w gospodarce

Kategoria: Raporty
Przegląd wydarzeń gospodarczych ubiegłego tygodnia (02–06.05.2022) – źródło: dignitynews.eu
Tydzień w gospodarce

Tydzień w gospodarce

Kategoria: Raporty
Przegląd wydarzeń gospodarczych ubiegłego tygodnia (09–13.05.2022) – źródło: dignitynews.eu
Tydzień w gospodarce