IRG SGH: W III kw. pogorszyła się koniunktura w handlu

Koniunktura w handlu pogorszyła się w III kwartale 2023 r. – wynika z badania Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH.

Wartość wskaźnika koniunktury IRG SGH (IRGTRD) zmniejszyła się w ciągu kwartału o 11,9 pkt i wynosi -3,1 pkt. Jest również niższa od średniej dla trzecich kwartałów z ostatnich dziesięciu lat (wynosi ona -2,1 pkt), choć wyższa od poziomu odnotowanego przed rokiem (-11,2 pkt w III kwartale 2022 r.).

„Spadek wartości IRGTRD względem II kwartału jest skutkiem problemów ze zbytem, ujawniających się we wzroście poziomu zapasów i pogorszeniu się prognoz zakupu towarów u dostawców krajowych i zagranicznych” – napisano w komentarzu do badania.

Z badania wynika, że mimo tych trudności przedsiębiorstwa handlowe oceniły swoją ogólną kondycję jako dość dobrą – wartość salda odpowiedzi na to pytanie wyniosła 33,1 pkt, o 6,6 pkt więcej niż w II kwartale 2023 r.

Autorzy raportu piszą, że możliwości poprawy sytuacji przedsiębiorstw handlowych ograniczają następujące czynniki: koszty zatrudnienia pracowników, niedostateczny popyt oraz konkurencja. Wzrósł odsetek zakładów handlowych uskarżających się na wysokie oprocentowanie kredytów.

map/ osz/


Artykuły powiązane

System z Bretton Woods i jego dziedzictwo – wnioski z konferencji naukowej

Kategoria: Analizy
Po upadku systemu z Bretton Woods zwiększyła się skala dyskrecjonalności polityki pieniężnej. Rosnąca popularność kryptowalut wymusiła na bankach centralnych zainteresowanie pieniądzem cyfrowym, który ponownie może zmienić zasady rządzące polityką pieniężną.
System z Bretton Woods i jego dziedzictwo – wnioski z konferencji naukowej

Mikołaj Kopernik na polskich znakach pieniężnych

Kategoria: Analizy
Mikołaj Kopernik, znany przede wszystkim jako wybitny astronom, w historii zapisał się również jako ekonomista i jeden z pierwszych orędowników nowoczesnej polityki pieniężnej.
Mikołaj Kopernik na polskich znakach pieniężnych

Kryzys na rynku gazu ziemnego i prognozy na przyszłość

Kategoria: Trendy gospodarcze
Agresja Rosji na Ukrainę i kolejno nakładane pakiety sankcji gospodarczych na Rosję przez kraje UE oraz narastający w Europie kryzys energetyczny i gazowy 2022 r. zmusiły wiele europejskich państw do podjęcia działań na rzecz dywersyfikacji dostaw i rozwoju infrastruktury do importu LNG. Unia Europejska stanęła więc przed wyzwaniem luki podażowej powstałej po rezygnacji z dostaw gazu z Rosji.
Kryzys na rynku gazu ziemnego i prognozy na przyszłość