Luis de Guindos: Nie ma ryzyka, że EBC obniży stopy zbyt późno

Nie ma ryzyka, że Europejski Bank Centralny obniży stopy proc. zbyt późno – ocenił w rozmowie z Die Zeit wiceprezes EBC Luis de Guindos Jurado.

Zapytany o ryzyko zbyt późnej obniżki stóp w strefie euro, de Guindos odparł: „Nie uważam, żeby tak było. (…) Do tej pory, pomimo delikatnej sytuacji, udało nam się utrzymać równowagę pomiędzy inflacją a wzrostem, a wszystko dzięki bardzo dobrej sytuacji na rynku pracy. Gospodarka nie załamała się”.

Zapytany o perspektywę osiągnięcia 2-proc. celu inflacyjnego de Guindos powiedział, że zgodnie z grudniowymi projekcjami EBC może to nastąpić w II poł. 2025 r., ale ostatnio inflacja zaskakiwała po pozytywnej stronie i ostateczne dane mogą być niższe od dotychczasowych prognoz.

Wiceprezes EBC powiedział, że względem grudniowych prognoz EBC, zakładających wzrost PKB w strefie euro w 2024 r. o 0,8 proc., sytuacja gospodarcza uległa pogorszeniu i odczyt może być nieco niższy.

Dodał też, że „ok. 2/3 zacieśnienia warunków finansowania zostało transmitowane do gospodarki”.

tus/ ana/


Artykuły powiązane

Coraz wyższe stopy procentowe a wynik finansowy EBC

Kategoria: Instytucje finansowe
Europejski Bank Centralny po raz dziewiąty podniósł stopy procentowe 27 lipca 2023 r., windując je do dawno nienotowanego poziomu. Trudno mówić o jakiejkolwiek niespodziance, można natomiast spierać się odnośnie do tego, jak wysoki jest to rzeczywiście poziom. Z kolei decyzja dotycząca obniżenia oprocentowania rezerw obowiązkowych świadczy o tym, że EBC szuka oszczędności wszędzie tam, gdzie to jest możliwe.
Coraz wyższe stopy procentowe a wynik finansowy EBC

Czy EBC może zyskać wiarygodność wyjaśniając strategię swojego działania?

Kategoria: Analizy
Informowanie opinii publicznej ma istotne znaczenie dla polityki pieniężnej. Chociaż bankom centralnym trudno jest dotrzeć do ogółu społeczeństwa, ostatnio prowadzone badania pokazują, że wyjaśnianie konsumentom działań związanych z realizacją celu inflacyjnego i strategii Europejskiego Banku Centralnego może zwiększyć jego wiarygodność.
Czy EBC może zyskać wiarygodność wyjaśniając strategię swojego działania?

Nowy sposób komunikacji banków centralnych – przykład EBC

Kategoria: Analizy
W potocznej polszczyźnie funkcjonuje od pewnego czasu powiedzenie „komuś odjechał peron”. Oddaje ono sytuację całkowitego braku zrozumienia otaczającej rzeczywistości i zachodzących w niej zmian.
Nowy sposób komunikacji banków centralnych – przykład EBC