MF: Saldo obrotów bieżących po XII ’22 wyniosło -3,1 proc. PKB

Saldo obrotów bieżących po grudniu 2022 roku wyniosło -3,1 proc. PKB – podał resort finansów.

„Według wstępnych danych deficyt rachunku bieżącego w grudniu 2022 r. w ujęciu płynnego roku zmniejszył się do 3,1 proc. PKB. Wyraźnemu osłabieniu uległa roczna dynamika obrotów towarowych, co w części wynikało z mniejszej liczby dni roboczych niż w grudniu 2021 r. i niższej dynamiki cen transakcyjnych” – napisano.

„Eksport w dużym stopniu wspierany był przez wzrost zagranicznej sprzedaży sektora motoryzacyjnego, zarówno gotowych pojazdów, jak i części do nich” – dodano.

MF podało, że o wzroście importu nadal decydowały natomiast głównie paliwa. Nadwyżka usług, która obejmuje wydatki uchodźców z Ukrainy planujących pozostać w Polsce krócej niż rok ustabilizowała się na poziomie 5,5 proc. PKB.

seb/ gor/


Artykuły powiązane

Polska na drodze do uniezależnienia się od rosyjskich paliw

Kategoria: Trendy gospodarcze
Wojna w Ukrainie przyczyniła się do niezwykle dynamicznych zmian w strukturze geograficznej polskiego importu. Rosja, po raz pierwszy od wielu dekad, nie jest już najważniejszym dostawcą paliw do Polski. Wraz z kolejnymi pakietami unijnych sankcji znaczenie Rosji będzie się jeszcze zmniejszać.
Polska na drodze do uniezależnienia się od rosyjskich paliw

Deficyt na rachunku obrotów bieżących – nie taki straszny jak go malują

Kategoria: Trendy gospodarcze
W sierpniu mieliśmy do czynienia z dużym deficytem na rachunku obrotów bieżących. Wpływ na to miały przede wszystkim silne wzrosty cen surowców energetycznych, co wpłynęło na wzrost importu, a także wysokie wyniki finansowe przedsiębiorstw. O ile deficyt znacznie nie wzrośnie, to nie obawiałbym się go – uważa Jacek Kocerka, zastępca dyrektora w Departamencie Statystyki NBP.
Deficyt na rachunku obrotów bieżących – nie taki straszny jak go malują

Ceny podniosły dynamikę polskiego handlu zagranicznego

Kategoria: Analizy
W II kwartale br. nastąpiło wyraźne przyspieszenie nominalnej dynamiki obrotów towarowych w polskim handlu zagranicznym, do czego przyczyniły się rosnące ceny transakcyjne.
Ceny podniosły dynamikę polskiego handlu zagranicznego