Turcja: Bank centralny pozostawił główną stopę proc. bez zmian

Bank centralny Turcji (CBT) pozostawił bez zmian benchmarkową, jednotygodniową stopę repo na poziomie 50 proc. – poinformował bank w komunikacie.

Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się tego, że stopy proc. pozostaną bez zmian na poziomie 50 proc.

Bank centralny Turcji podał w komunikacie, że pozostaje wyczulony na zagrożenia dla wzrostu inflacji. Bank dodał, że presja inflacyjna się utrzymuje.

Podczas dziewięciu poprzednich posiedzeń bank podniósł główną stopę proc. łącznie o 4400 pb. Od września 2021 r. do lutego 2023 r. bank obniżył stopę proc. łącznie o 1050 pb.

Turecka lira umacnia się względem dolara o 0,15 proc. Za dolara trzeba zapłacić 32,5151 lir. Turecka waluta nadal pozostaje w obrębie najniższego poziomu wobec dolara w historii i osłabiła się o ok. 9 proc. w 2024 r. względem dolara.

To trzecie posiedzenie z Fatihem Karahanem w roli prezesa banku, który na początku lutego zastąpił na stanowisku Hafize Gaye. Gaye po ośmiu miesiącach urzędowania podała się do dymisji jako powód podając względy osobiste oraz oszczerczą kampanię skierowaną przeciwko niej w lokalnych mediach. Wcześniej Karahan był wiceprezesem CBT.

kkr/ osz/


Artykuły powiązane

Turecki Model Gospodarki

Kategoria: Trendy gospodarcze
Gospodarka Turcji ciągle jest wystawiona na zagrożenia związane z niezrównoważonym rachunkiem obrotów bieżących, prowadzące do deprecjacji waluty i sprzyjające narastaniu inflacji. Ogłoszony ponad rok temu program o nazwie Turecki Model Gospodarki niekoniecznie zmniejszy owe zagrożenia.
Turecki Model Gospodarki

Gospodarki wschodzące nie zagrożą międzynarodowej dominacji dolara

Kategoria: Trendy gospodarcze
Utrzymująca się pozycja dolara amerykańskiego jako dominującej waluty międzynarodowej od lat jest przedmiotem krytyki ze strony gospodarek wschodzących, których udział w światowym PKB i handlu systematycznie wzrastał.
Gospodarki wschodzące nie zagrożą międzynarodowej dominacji dolara

Turcja beneficjentem wojny w Ukrainie

Kategoria: Trendy gospodarcze
Turcja odgrywa aktywną postawę wobec konfliktu w Ukrainie, utrzymując kontakty z jego stronami, a jej sukcesem było odblokowanie eksportu ukraińskiego zboża. To jednak wymiana z Rosją pozwala jej odnosić największe korzyści gospodarcze.
Turcja beneficjentem wojny w Ukrainie