USA: Senat przegłosował prowizorium budżetowe

Senat USA przegłosował w czwartek prowizorium budżetowe gwarantujące finansowanie państwa do 1 marca 2024 r., na dzień przed wygaśnięciem obecnego budżetu. Aby uniknąć zamknięcia urzędów federalnych, ustawę wciąż musi przyjąć Izba Reprezentantów, która ma się nią zająć jeszcze w czwartek.

Za ponownym przedłużeniem ubiegłorocznego budżetu – tym razem do 1 marca – zagłosowało 77 senatorów, zaś 18 było przeciwko (wszyscy to Republikanie).

Projekt trafi teraz do Izby Reprezentantów, która jeszcze w czwartek ma nad nim głosować.

Jeśli nie zostanie przegłosowany i podpisany przez prezydenta przed końcem piątku, dojdzie do tzw. częściowego shutdownu, czyli zamknięcia ok. 1/5 instytucji państwowych. Fundusze dla reszty administracji obowiązują jeszcze do 2 lutego. W przypadku przyjęcia prowizorium, daty wygaśnięcia budżetu zostaną przesunięte odpowiednio do 1 i 8 marca 2024 r. Ma to dać czas na uchwalenie przez Kongres pełnego budżetu do końca bieżącego roku fiskalnego (tj. do końca września).

Prowizorium przewiduje zwiększenie wydatków o 28 mld USD w odniesieniu do ubiegłego roku, choć wliczając w to inflację, stanowi to realne obcięcie wydatków.

Przeciwko kolejnemu prowizorium – już trzeciemu po wygaśnięciu budżetu wraz z początkiem października – opowiada się część kongresmenów z prawicowego skrzydła Partii Republikańskiej, domagających się głębokich cięć budżetowych. Niektórzy z nich sugerowali, że przegłosowanie go może doprowadzić do usunięcia Mike’a Johnsona ze stanowiska przewodniczącego Izby Reprezentantów. Taki los spotkał jego poprzednika Kevina McCarthy’ego po w uzgodnieniu kompromisu budżetowego z Demokratami pod koniec września 2023 r.

Sam Johnson wcześniej zapowiadał, że nie zgodzi się na kolejną kontynuację budżetu, lecz ostatecznie zmienił stanowisko po uzyskaniu niewielkich ustępstw od Demokratów w sprawie cięć finansowania urzędu podatkowego (IRS).

Podobnie jak w przypadku wcześniejszych prowizoriów, nie obejmują one dodatkowych środków na pomoc Ukrainie. Negocjacje w tej sprawie wciąż trwają, lecz wedle zapowiedzi senatorów z obydwu partii, do głosowania nad pakietem dla Ukrainy może dojść już w przyszłym tygodniu.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński

osk/ mal/ pr/


Artykuły powiązane

Budżet – fikcyjna siła Rosji

Kategoria: Makroekonomia
Zasobny budżet przez lata postrzegano jako symbol siły Rosji oraz główne narzędzie kształtowania rozwoju społecznego i gospodarczego. W ostatnim okresie stał się również podstawowym instrumentem obrony przed skutkami sankcji.
Budżet – fikcyjna siła Rosji

Koncepcja i wdrażanie pułapu cenowego dla rosyjskiej ropy

Kategoria: Trendy gospodarcze
Pułap cenowy dla rosyjskiej ropy i produktów ropopochodnych wprowadzony w grudniu 2022 r. i lutym 2023 r. znacznie odbiega od standardowych limitów. W niniejszym artykule wyjaśniono, w jaki sposób pułap cenowy pozwala rosyjskiej ropie pozostać na rynku światowym, jednocześnie przenosząc dochody z Rosji na nabywców, którzy mogą kupować ropę naftową poniżej cen światowych. Pułap cenowy działa, ponieważ dla Rosji koszty krańcowe wydobycia i transportu ropy na eksport są znacznie niższe niż cena rynkowa, co umożliwia ustalenie limitu cenowego, który jest wyższy od rosyjskich kosztów wydobycia, ale nadal znacznie poniżej cen światowych.
Koncepcja i wdrażanie pułapu cenowego dla rosyjskiej ropy

Dezinflacja na świecie i w Polsce postępuje

Kategoria: Analizy
Inflację CPI na poziomie 11,9 proc. w 2023 r.; 5,2 proc. – w 2024 r. oraz 3,6 proc. – w 2025 r. zakłada centralna ścieżka projekcji z lipcowego „Raportu o inflacji” Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych NBP. „Nasza projekcja niewiele różni się od marcowej i listopadowej” – mówią eksperci NBP.
Dezinflacja na świecie i w Polsce postępuje