Węgry: Bank centralny obniżył główną stopę proc. o 50 pb.

Narodowy Bank Węgier (MNB) obniżył we wtorek ( 23 kwietnia 2024 r.) referencyjną, 3-miesięczną depozytową stopę o 50 pb. do 7,75 proc. – poinformował bank po zakończeniu posiedzenia.

Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberga spodziewali się obniżki o 50 pb.

To siódma z rzędu obniżka stóp procentowych na Węgrzech. Podczas obecnego cyklu obniżek MNB obniżył benchmarkową stopę proc. łącznie o 525 pb. Wcześniej podczas jedenastu posiedzeń z rzędu stopy procentowe na Węgrzech pozostawały bez zmian.

Węgierski forint umacnia się 0,2 proc. wobec euro – kurs EUR/HUF wynosi 393,55.

W ciągu siedemnastu posiedzeń w latach 2021–2022 MNB podniósł benchmarkową stopę łącznie o 1275 pb. Stopy procentowe na Węgrzech znalazły się powyżej 10 proc. po raz pierwszy od 2008 r., czyli czasu światowego kryzysu finansowego.

kkr/ osz/


Artykuły powiązane

Metoda węgierska

Kategoria: Trendy gospodarcze
Jak pokazuje przykład Węgier, przeplatająca się odpowiedzialność za obszary polityki gospodarczej oraz rozdźwięk między działaniami banku centralnego a polityką gospodarczą rządu mogą prowadzić do nieoptymalnej realizacji głównego celu – trwałego i stabilnego wzrostu gospodarczego.
Metoda węgierska

Upadek Silicon Valley Bank i zawirowania w amerykańskim sektorze bankowym

Kategoria: Analizy
Od czasów globalnego kryzysu finansowego i upadku Washington Mutual w 2008 r. amerykański sektor bankowy nie doświadczał takich turbulencji. Zaburzenia na rynku bankowym nie ograniczyły się tylko do USA. Upadek Silicon Valley Bank (SVB) spowodował zawirowania w skali globalnej, przenosząc kryzys zaufania na rynek europejski.
Upadek Silicon Valley Bank i zawirowania w amerykańskim sektorze bankowym