Yergin: ropa nadal jest numerem jeden

Rola ropy naftowej jest obecnie kwestionowana i negowana. Niesłusznie.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat cena ropy naftowej wzrosła z 17 USD za baryłkę do 147  USD, spadła do 32 USD i znowu wzrosła do ponad 80 USD. Daniel Yergin, światowej sławy ekspert w sprawie ropy, w artykule w „Foreign Policy” analizuje przyczyny ogromnej zmienności na rynku cen tego najważniejszego surowca i próbuje przewidzieć jego rozwój.

Zdaniem Yergina, w ostatnich latach zmienił się status ropy – z surowca energetycznego stała się ważnym aktywem finansowym. Obrót „papierowymi baryłkami” – kontraktami futures na ropę naftową, przekracza rzeczywistą konsumpcję ponad dziesięciokrotnie. W ropę dzisiaj inwestują nie tylko wielkie koncerny naftowe, ale także fundusze inwestycyjne, emerytalne i hedżingowe, a także inwestorzy indywidualni.

Zmieniło się także geograficzne rozmieszczenie popytu. Rozwój rynku, jaki miał miejsce w ostatnich latach, w ogromnym stopniu dokonał się w krajach rozwijających się, takich jak Indie, Chiny i Bliski Wschód. Według Yergina, obok czynników takich jak spadająca wartość dolara i spekulacje na rynku, za podwyższenie cen ropy w ostatnich latach odpowiada właśnie zwiększone zapotrzebowanie ze strony krajów rozwijających się.

Yergin dystansuje się od prognoz przewidujących zmierzch ropy jako głównego surowca energetycznego. Badania wskazują, że istniejące złoża wystarczą, by zaspokoić zapotrzebowanie światowej gospodarki na ropę w nadchodzących dekadach. Istotne zmiany mogą nastąpić w wyniku rozwoju technologicznego. Yergin raczej nie spodziewa się gwałtownego przełomu technologicznego, ale ciągłego zwiększania efektywności i oszczędności wykorzystania energii.

Autor analizy przewiduje, że mimo podejmowanych przez polityków prób ustabilizowania cen, sytuacja na rynku ropy będzie dalej charakteryzowała się dużą zmiennością. Uznaje to za cechę charakterystyczną współczesnego rynku ropy.


Tagi


Artykuły powiązane

Pandemia nadal wpływa na rynek ropy naftowej

Kategoria: Analizy
Na przewidywania cen ropy naftowej ciągle oddziałują obawy związane z kryzysem COVID-19. Pomimo pewnego ożywienia na rynku, analitycy dostrzegają ograniczony potencjał dalszego wzrostu cen ropy naftowej w najbliższym okresie.
Pandemia nadal wpływa na rynek ropy naftowej

Jedna planeta, dwa systemy

Kategoria: Trendy gospodarcze
Zacznijmy może od językowego kalamburu: w Polsce taki mamy klimat, że nie ma klimatu dla klimatu. Poprzedni mój tekst o tematyce klimatycznej opublikowany na łamach "Obserwatora Finansowego" nie wzbudził dużego zainteresowania. Dlaczego? Czy nie spodobał się autor recenzowanej książki?
Jedna planeta, dwa systemy

Energetyczna mozaika w stosunkach międzynarodowych

Kategoria: Trendy gospodarcze
Surowce energetyczne wpływają na niezależność państw, współpracę lub konflikty między nimi, tworząc wciąż zmieniające się układy sił.
Energetyczna mozaika w stosunkach międzynarodowych