400 największych amerykańskich podatników PIT

400 największych amerykańskich podatników PIT

Amerykański fiskus (IRS) opublikował statystyki dotyczące 400 największych podatników podatku dochodowego od osób fizycznych w 2007 roku. Barry Ritholtz z Big Picture wyłowił z nich najciekawsze dane i wnioski.

Na 400 największych podatników przypada 1,59 proc. wszystkich dochodów gospodarstw domowych, czyli trzy razy więcej niż w latach 1990.

400 największych podatników zapłaciło 2,05 proc. całości podatków dochodowych.

Tylko 220 z 400 było w najwyższym progu podatkowym.

Zapewne wynika to z faktu, że 81,3 proc. tych dochodów pochodziło z zysków kapitałowych, dywidend i odsetek, dochody z progresywnie opodatkowanej pracy to tylko 6,5 proc.

Średnia stopa opodatkowania 400 największych podatników to 16,6 proc. – najmniej od 1992 r., kiedy IRS zaczął zbierać te dane.

Minimalny dochód wymagany, by znaleźć się pośród 400 największych podatników – 138,8 mln USD.

Skład grupy największych podatników jest bardzo zmienny – w sumie w latach 1992–2007 znalazło się w niej 3472 podatników (byłoby na niej w sumie 6400 podatników, gdyby co roku całkowicie nowy skład trafiał na listę).


Tagi


Artykuły powiązane

Emocje wokół wypłaty akcjonariuszom zysków bankowych

Kategoria: Analizy
W Ameryce, ale też innych krajach, rozgorzała dyskusja o dywidendach od banków. Jej tematem jest pytanie, czy w bardzo trudnym czasie wypada je wypłacać. Co z niej wyjdzie nie wiadomo, ale jest ciekawie. W dalekim tle samochody marki Dodge. Przez ten stary spór mogło w ogóle nie być dywidend.
Emocje wokół wypłaty akcjonariuszom zysków bankowych

Powracające kłopoty fiskalne

Kategoria: Analizy
Dobra koniunktura międzynarodowa pozwoliła utrzymać przez kilka lat silny wzrost gospodarczy w Polsce. Dzięki temu poprawiła się też sytuacja finansów publicznych. Spowolnienie, które nas czeka w najbliższych miesiącach oraz konieczność zwiększenia wydatków dla wsparcia zamrożonej gospodarki pogorszą sytuację budżetu.
Powracające kłopoty fiskalne

Kolejny New Deal w Ameryce według Elizabeth Warren

Kategoria: Analizy
Za rok wybory prezydenckie w USA. Interesuje się nimi także zagranica, ponieważ od biegu spraw w Stanach zależy ciągle los świata. Zmienne decyzje Donalda Trumpa pogłębiają nieprzewidywalność. Elizabeth Warren – jego rywalka od Demokratów głosi program tak przewidywalny, że biznes aż drży z obaw.
Kolejny New Deal w Ameryce według Elizabeth Warren