Autor: Anna Wielopolska

Korespondentka Obserwatora Finansowego w USA.

Krugman: z kryzysem można szybko się rozprawić

3,9 miliona osób w Ameryce pozostaje bez pracy dłużej niż rok. Nie pracuje 13 milionów ludzi i wielu z nich już nigdy nie wróci do pracy – ze wściekłością powiedział Noblista Paul Krugman podczas prezentacji nowej książki „Skończcie Tę Depresję Natychmiast!”. Podstawową receptą Krugmana na wyjście gospodarki z kryzysu jest odrzucenie fetyszu ryzyka inflacji.
Krugman: z kryzysem można szybko się rozprawić

Paul Krugman (CC BY-NC-SA 00Joshi)

Książka „End This Depression Now!” ukazała się w USA w minioną środę. Paul Krugman proponuje konkretne kroki, aby natychmiast zakończyć kryzys. Wie jednak, że raczej nie będą zaakceptowane. Dlaczego?

Krugman obarcza winą za przedłużający się kryzys amerykańskich republikanów, którzy jego zdaniem „kłamią”. Gdyby zaakceptowali prawdę, podważyliby ideologię swojej partii — wiarę, iż gospodarka regulowana jedynie niewidzialną ręką rynku będzie wolna od kryzysów i zapaści. Republikanie nie chcą podjąć odpowiedzialności za to co się stało, a co gorsze — nie tylko nie podejmują, ale blokują rozwiązania, które natychmiast zakończyłyby kryzys — uważa Krugman.

– Kryzys, w którym jesteśmy to nie jest strukturalny problem ekonomiczny, a strukturalny problem polityczny – wyjaśnił autor podczas prezentacji książki w Instytucie Polityki Ekonomicznej w Waszyngtonie.

Paul Krugman zebrał argumenty, jakie od czterech lat prezentuje na łamach New York Times’a, spotkaniach i odczytach w jedną całość. Książek na temat kryzysu jest na rynku amerykańskim mnóstwo. Dlaczego zdecydował wydać swoją teraz?

– Zapominamy na co dzień o tym, jak wielki jest to kryzys – wyjaśniał Krugman w IPE – 3,9 miliona osób w Ameryce pozostaje bez pracy dłużej niż rok. W sumie nie pracuje 13 milionów ludzi i wielu z nich już nigdy nie wróci do pracy.

To pierwszy i najważniejszy powód, dla którego Paul Krugman jest wściekły. Zadedykował swoją książkę „bezrobotnym, którzy zasługują na więcej”. I choć prezentuje w książce poprawne maniery, rozprawia się z uczestnikami toczącej się debaty i politykami, tak w USA jak i Europie, bardzo surowo.

Anna Wielopolska

Autorka  mieszka w Waszyngtonie, przez wiele lat była dziennikarką Rzeczpospolitej

Recenzję książki Paula Krugmana można przeczytać tutaj.

Paul Krugman (CC BY-NC-SA 00Joshi)

Otwarta licencja