Fed już nie tak ważny

Traderzy panikują z powodu nagłego wzrostu rentowności obligacji na globalnym rynku, który to wzrost spowodowany jest oczekiwanym ograniczeniem programów stymulacyjnych Fedu. Ograniczyć szkody może niespodziewany zbawca. Są nim Chiny.
Fed już nie tak ważny

Janet Yellen, prezes Fed (CC BY-NC-ND International Monetary Fund)

Taki pogląd wyrażają m.in. ekonomiści z Oxford Economics – uważają oni, że Chiny, druga gospodarka świata, zaczyna przyćmiewać USA, jeśli chodzi o wpływ na globalne koszty zadłużania się. Jako że Chiny są największym narodem świata i posiadaczem olbrzymich rezerw walutowych, ich aktywność gospodarcza od dawna rozciąga się od Brazylii po Indonezję. To, że stają się ważniejsze niż Rezerwa Federalna to jednak nowość.

Oczywiście traderzy wciąż będą obserwować bacznie decyzje podejmowane przez Janet Yellen w Waszyngtonie, ale jednak coraz więcej uwagi będą poświęcać także Chinom. Badacze z Oxfordu zakładają, że chiński wzrost spowolni do 6,6 proc. PKB w tym roku i 5,3 proc. PKB w 2020 r. W tym scenariuszu do stopniowego spowalniania wzrostu przyczynią się starzejące się społeczeństwo, spowalniająca urbanizacja i wysiłki rządu w celu rozbudzenia wewnętrznej konsumpcji. Jednak to spowolnienie nie musi mieć tragicznych konsekwencji dla globalnego rynku. Nawet jeśli Fed zacznie jesienią podnosić stopy procentowe, sytuacja w Chinach ograniczy wpływ tych działań na rynek obligacji.

Cały komentarz na stronie Bloomberga.

Janet Yellen, prezes Fed (CC BY-NC-ND International Monetary Fund)

Tagi


Artykuły powiązane

Gdy Chiny zwalniają

Kategoria: Trendy gospodarcze
Ostatnie dekady przyzwyczaiły nas do jednego komunikatu: najwyższy na świecie, nierzadko dwucyfrowy, wzrost gospodarczy notuje się w Chinach. Wybuch wirusa COVID-19 wprowadzający „czarnego łabędzia” do chińskiej gospodarki z pewnością wzrost spowolni. Tyle, że spowolnienie notowano już wcześniej.
Gdy Chiny zwalniają

Chiny: Bilans 70-latka

Kategoria: Analizy
Chiny, rozumiane tutaj jako kontynentalne, czyli Chińska Republika Ludowa (ChRL) obchodzą 70. urodziny. Świętują i celebrują, my natomiast mamy powód do zastanowienia, jak je pojmować. Bo to nie jest zwykły kraj, mimo że sam tytułuje się Państwem Środka, lecz kontynent i stara cywilizacja, teraz ponownie w fazie rozkwitu.
Chiny: Bilans 70-latka

W co grają Chiny?

Kategoria: Trendy gospodarcze
To dwie pozycje książkowe, które nie mają charakteru ekonomicznego. Pierwsza, mówiąca o Przerwanym Supermocarstwie (Superpower Interrupted) to wielki esej historyczny. Drugą, mówiącą o chińskich wizjach zwycięstwa (China's Vision of Victory) należałoby włączyć do rozważań geostrategicznych. Rasowy ekonomista nie dowie się z nich wiele, ale nawet on powinien do nich zajrzeć i zastanowić się nad treściami tu zaprezentowanymi.
W co grają Chiny?