Beneficjenci i ofiary

Na początek ciekawa polemika na temat beneficjentów i ofiar niskich stóp procentowych. A ponadto w przeglądzie ciekawych opinii i wiadomości m.in. o interwencjach rządowych w gospodarkę (Indie, Chiny) , wielkim kontrakcie gazowym Rosji z Chinami i o cenach energii oraz gazu w Unii Europejskiej.
Beneficjenci i ofiary

finanse-publiczneMartin Wolf, znany komentator Financial Times, napisał o eutanazji rentierów (określenie Keynesa) jaką przeprowadzają ekstremalnie niskie stopy procentowe. Tracą na nich i popadną w problemy z realizacją zobowiązań fundusze emerytalne i firmy ubezpieczeń na życie. Tracą również zamożniejsze gospodarstwa domowe ze starszymi wiekiem członkami, emeryci itd. Podwójnie zyskują rządy (płyną do nich zyski banków centralnych i mają niskie koszty obsługi długu), zadłużone korporacje, młodsze wiekiem i obciążone hipotekami gospodarstwa domowe. Jednak znaczna skłonność do oszczędzania (m.in. stąd niskie stopy) nie idzie w parze ze skłonnością do inwestycji ze względu na złe systemy motywacyjne menedżerów, słabości instytucji finansowych i ogólnie słaby popyt. Wolf twierdzi, że w tej sytuacji inwestować powinny rządy, ale nie robią tego, więc niskie stopy procentowe jeszcze długo będą występować na świecie i trzeba się do nich przyzwyczaić.

To wywołało replikę Marka Thorntona z Instytutu Misesa. „To klasyczna logika keynesowska: rozwiąż problem długu i ekspansji monetarnej przed więcej długu i ekspansji monetarnej”. Wolf przemawia w imieniu i na rzecz elit, które pożywiają się na niskich stopach i korzystają na redystrybucji bogactwa od oszczędnych do zadłużonych. Tani pieniądz służy rządom, wielkim korporacjom i wielkim bankom, tak jak subsydiowana mąka piekarniom. W gruncie rzeczy to co Wolf pisze powtarza i Thornton, ale w przeciwieństwie do Wolfa on jest oburzony redystrybucją i „eutanazją rentierów”.

pieniadzeW uzupełnieniu interesujący komentarz z portalu Motley Fool na temat sensu posiadania gotówki. Gotówkę trzeba mieć nie dlatego, że przynosi zyski, bo rzadko tak bywa, a teraz przy niskich stopach procentowych wręcz tworzy straty, lecz po to, by mieć ją na podorędziu wtedy, kiedy opłaca się inwestować. Autor cytuje pouczający pamiętnik z okresu Wielkiej Depresji (lata 30. XX wieku), a także opisuje wyniki nietypowego funduszu inwestycyjnego, który ma bardzo wysoki zwrot, mimo że prowadzący go trzyma w gotówce nie 5 procent, co jest normą, lecz około 20 procent aktywów. Mówi: „Gotówka to surowiec do produkcji wielkich zysków w przyszłości”.

rynki-finansoweRozwój naszego rynku finansowego przechodzi najśmielsze oczekiwania. Złoty stał się już tak płynną walutą, że warto manipulować jego kursem – stwierdzili dwaj pracownicy Commerzbanku. Robili jednak to na tyle nieudolnie, że ich złapano i zostali zwolnieni. >>więcej

 

przemyslDwa teksty na temat mieszania się rządów do gospodarki. Ograniczenia w imporcie złota wprowadzone w 2013 roku przez poprzedni rząd poprawiły wprawdzie bilans płatniczy Indii – analizuje Zerohedge – ale spowodowały ogromny wzrost szmuglu. Nowy rząd będzie je stopniowo uchylał.

Z kolei o interwencji Chin na rynku stoczniowym pisze Myrto Kalouptsidi z uniwersytetu Princeton. Ocenia, że subsydia chińskie w latach 2006 – 2012 warte były 5 mld dolarów i obniżyły koszty stoczni o 15 -20 procent. Autor zaprojektował system wykrywania subsydiów.

>>więcej o ingerencji państwa w wolny rynek

Komentarz znanego wolnorynkowego profesora Dona Boudreaux z George Mason University na temat prób blokowania konkurencji przez pilotów amerykańskich. Zamiast walczyć z dostępem do rynku dla Norwegian Air szef związku pilotów powinien starać się o zakazanie używania większych samolotów niż 37-miejscowe Embraery 135 – kpi profesor Boudreaux.

energiaEurostat publikuje nowe dane dotyczące cen energii elektrycznej i gazu. >>Komunikat o cenach dla gospodarstw domowych. Z danych wynika, że w drugim półroczu 2013 roku w porównaniu z II półroczem 2012r. ceny te w Polsce obniżyły się , ale po bardzo silnych podwyżkach rok wcześniej. Jednak mimo to w przypadku energii elektrycznej są wyższe niż w 8 krajach Europy Środkowo Wschodniej (niższe niż w 3), a w przypadku gazu jesteśmy w środku tej grupy państw. Uwzględniając siłę nabywczą jesteśmy jednym z najdroższych krajów Europy.

Jeśli chodzi o ceny energii i gazu dla przemysłu w Polsce są w miarę konkurencyjne w porównaniu z państwami Unii Europejskiej – jesteśmy na 6-8 miejscu od końca w cenniku. >>Strona całościowo omawiająca wyniki.

A jednak podpisali. Rosja i Chiny zawarły po 10 latach negocjacji wielki kontrakt na dostawy gazu ziemnego do Chin o wartości ok. 400 mld dolarów. To wzmacnia pozycję Rosji w negocjacjach z Unia Europejską – twierdzi portal wnp.pl. „Rosyjsko-chiński kontrakt został podpisany w obecności prezydentów Rosji i Chin, Władimira Putina i Xi Jinpinga. Nie podano ceny gazu zapisanej w dokumencie. Cytowane przez rosyjską agencję „źródło znające sytuację” przekazało, że jest ona „wyższa niż 350 dol.” Gospodarz Kremla ujawnił, że oba kraje zainwestują w ten projekt ponad 70 mld dol.”

wywiady - KopiaNa deser sondaż Gallupa na temat pozytywnych emocji ludzi, mimo konfliktów i niepokojów na świecie. 7 na 10 obywateli na świecie twierdzi, że się dużo śmieją lub uśmiechają i czerpią z życia wiele przyjemności. Połowa twierdzi, że w dniu poprzedzającym badanie doświadczyli czegoś interesującego. Gallup opracował Indeks Pozytywnych Doświadczeń. W czołówce mieszkańcy krajów Ameryki Łacińskiej i Duńczycy. Najgorsze deklaracje napłynęły z Syrii, Czadu ale także z Litwy i Białorusi (badanie trwało przez cały 2013 rok). Bhutan, w którym jak wiadomo liczy się nie PKB lecz wskaźnik Szczęścia Narodowego Brutto znalazł się na 82 miejscu wśród 138 krajów. Polska jest na miejscu 63., tuż za Japonią, Hiszpanią i Portugalią, ale przed Węgrami i Słowacją. Gallup twierdzi, że jego Index mówi więcej o nastrojach i możliwych niepokojach społecznych niż tradycyjne wskaźniki jak PKB na głowę.

OF

 

finanse-publiczne
pieniadze
rynki-finansowe
przemysl
energia
wywiady - Kopia

Otwarta licencja


Artykuły powiązane

Droga do uniezależnienia energetycznego Europy i Polski od Rosji

Kategoria: Trendy gospodarcze
Po agresji Rosji Na Ukrainę, która spowodowała szokowy wzrost cen surowców energetycznych, ożyły obawy o trwałość postpandemicznego ożywienia gospodarczego. Konflikt zbrojny pokazał jednocześnie skalę uzależnienia krajów członkowskich UE od dostaw węglowodorów i węgla z Rosji.
Droga do uniezależnienia energetycznego Europy i Polski od Rosji