Jest powód do zadowolenia

Bezrobocie w Polsce jest na rekordowo niskim poziomie, tak dobrego wyniku nie było od 1990 r. – mówi dr hab. Jakub Górka z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.

„Jest powód do zadowolenia, według danych Eurostatu bezrobocie w Polsce jest na rekordowo niskim poziomie, najniższym z krajów UE, w lipcu 2023 r. wyniosło niespełna 3 proc. GUS w lipcu odnotował wskaźnik bezrobocia rejestrowanego na poziomie 5 proc., tak dobrego wyniku nie było od 1990 r. – mówi „Obserwatorowi Finansowemu” dr hab. Jakub Górka z Wydziału Zarządzania UW.

„Różnica w miarach bezrobocia bierze się stąd, że Eurostat posługuje się metodyką BAEL, która opiera się na anonimowych ankietach pracobiorców, z których część – mimo że zarejestrowana jako bezrobotna w urzędzie pracy – nadal pracuje w szarej strefie. Do pełni szczęścia brakuje jeszcze tylko, żeby wskaźnik wzrostu PKB w Polsce znalazł się na poziomie stopy bezrobocia według GUS, a stopa inflacji – na poziomie stopy bezrobocia według Eurostatu” – dodaje dr Górka.

Otwarta licencja


Tagi


Artykuły powiązane

Czy czeka nas rewolucja na rynku pracy

Kategoria: Trendy gospodarcze
O sytuacji na rynku pracy w Polsce – zmianach i oczekiwaniach – mówi Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Czy czeka nas rewolucja na rynku pracy

Zrozumieć inflację czasu COVID w USA

Kategoria: VoxEU
Dlaczego inflacja w USA tak bardzo wzrosła i gdzie nas to zaprowadzi? Szacunki autorów wskazują, że powrót inflacji do poziomu docelowego jest mało prawdopodobny, chyba, że stopa bezrobocia wzrośnie znacznie powyżej maksymalnego poziomu 4,4 proc., przewidywanego obecnie przez Fed.
Zrozumieć inflację czasu COVID w USA