Jest powód do zadowolenia

Bezrobocie w Polsce jest na rekordowo niskim poziomie, tak dobrego wyniku nie było od 1990 r. – mówi dr hab. Jakub Górka z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.

„Jest powód do zadowolenia, według danych Eurostatu bezrobocie w Polsce jest na rekordowo niskim poziomie, najniższym z krajów UE, w lipcu 2023 r. wyniosło niespełna 3 proc. GUS w lipcu odnotował wskaźnik bezrobocia rejestrowanego na poziomie 5 proc., tak dobrego wyniku nie było od 1990 r. – mówi „Obserwatorowi Finansowemu” dr hab. Jakub Górka z Wydziału Zarządzania UW.

„Różnica w miarach bezrobocia bierze się stąd, że Eurostat posługuje się metodyką BAEL, która opiera się na anonimowych ankietach pracobiorców, z których część – mimo że zarejestrowana jako bezrobotna w urzędzie pracy – nadal pracuje w szarej strefie. Do pełni szczęścia brakuje jeszcze tylko, żeby wskaźnik wzrostu PKB w Polsce znalazł się na poziomie stopy bezrobocia według GUS, a stopa inflacji – na poziomie stopy bezrobocia według Eurostatu” – dodaje dr Górka.

Otwarta licencja


Tagi


Artykuły powiązane

Ważny powód wojny

Kategoria: Trendy gospodarcze
Istotnym czynnikiem, który stoi za rosyjską agresją jest gospodarczy potencjał Ukrainy. Chodzi tu przede wszystkim o niezwykle bogate zasoby mineralne.
Ważny powód wojny

Czy czeka nas rewolucja na rynku pracy

Kategoria: Trendy gospodarcze
O sytuacji na rynku pracy w Polsce – zmianach i oczekiwaniach – mówi Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Czy czeka nas rewolucja na rynku pracy

Ekonomiści pobłądzeni w krytyce NBP

Kategoria: Trendy gospodarcze
Dwaj członkowie pierwszej RPP przystąpili do boju w kampanii przed sejmowym głosowaniem nad kandydatem na stanowisko prezesa NBP i w dwudziestu punktach sformułowali swoją – jakżeby inaczej, sążniście negatywną – opinię o polityce pieniężnej realizowanej przez RPP czwartej kadencji (Bogusław Grabowski i Jerzy Pruski, Bankructwo polityki pieniężnej? Rzeczpospolita 27.04.2022).
Ekonomiści pobłądzeni w krytyce NBP