Jest powód do zadowolenia

Bezrobocie w Polsce jest na rekordowo niskim poziomie, tak dobrego wyniku nie było od 1990 r. – mówi dr hab. Jakub Górka z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.

„Jest powód do zadowolenia, według danych Eurostatu bezrobocie w Polsce jest na rekordowo niskim poziomie, najniższym z krajów UE, w lipcu 2023 r. wyniosło niespełna 3 proc. GUS w lipcu odnotował wskaźnik bezrobocia rejestrowanego na poziomie 5 proc., tak dobrego wyniku nie było od 1990 r. – mówi „Obserwatorowi Finansowemu” dr hab. Jakub Górka z Wydziału Zarządzania UW.

„Różnica w miarach bezrobocia bierze się stąd, że Eurostat posługuje się metodyką BAEL, która opiera się na anonimowych ankietach pracobiorców, z których część – mimo że zarejestrowana jako bezrobotna w urzędzie pracy – nadal pracuje w szarej strefie. Do pełni szczęścia brakuje jeszcze tylko, żeby wskaźnik wzrostu PKB w Polsce znalazł się na poziomie stopy bezrobocia według GUS, a stopa inflacji – na poziomie stopy bezrobocia według Eurostatu” – dodaje dr Górka.

Otwarta licencja


Tagi


Artykuły powiązane

Zaskakujący powód dużych nierówności w USA

Kategoria: Trendy gospodarcze
Stany Zjednoczone redystrybuują do najbiedniejszych obywateli większą część PKB niż Europa – to jeden z ciekawszych wniosków z najnowszych badań naukowych ekonomistów na świecie.
Zaskakujący powód dużych nierówności w USA

Ważny powód wojny

Kategoria: Trendy gospodarcze
Istotnym czynnikiem, który stoi za rosyjską agresją jest gospodarczy potencjał Ukrainy. Chodzi tu przede wszystkim o niezwykle bogate zasoby mineralne.
Ważny powód wojny

Jak napięte są rynki pracy w Stanach Zjednoczonych?

Kategoria: Trendy gospodarcze
Badanie wskazuje, że rynki pracy w Stanach Zjednoczonych są obecnie bardzo „ciasne” i prawdopodobnie jeszcze przez pewien czas przyczyniać się będą do utrzymania presji inflacyjnej.
Jak napięte są rynki pracy w Stanach Zjednoczonych?