Modele klimatyczne jako modele ekonomiczne

Powodzie w Anglii i susze w Kalifornii wywołały ponownie dyskusję, w jakim stopniu za takie anomalie należy winić zmiany klimatu. Gdy pięć lat temu kryzys finansowy wpędził świat w recesję, ekonomiści zostali oskarżeni o używanie zbyt złożonych modeli opartych na nieprawdziwych założeniach. Niestety, podobne wady mogą mieć modele dotyczące znacznie poważniejszej kwestii – mianowicie zmiany klimatu.

Modele klimatyczne jako modele ekonomiczne

Huragan Jane (2004) (CC BY-NC-ND kakela)

Tak jak modele opisujące działanie skomplikowanych instrumentów finansowych zakładały niemożliwość niepowodzenia, tak modele dotyczące klimatu zakładają, że nie mogą one mieć katastrofalnego wpływu na gospodarkę.

Ekonomiści bagatelizują problem. Istnieją jednak mało prawdopodobne, ale nie niemożliwe scenariusze, w których zmiany klimatyczne przybierają ekstremalną formę. Zamiast jednak próbować dokładnie wycenić ryzyko takich zmian, powinniśmy się zastanowić, jak wiele możemy zapłacić za ubezpieczenie się od nich. Z tej perspektywy powinniśmy na przykład oceniać kwestię handlu emisjami CO2.

Cały komentarz na stronie Financial Timesa.

Huragan Jane (2004) (CC BY-NC-ND kakela)

Tagi


Artykuły powiązane

Wspólnota bez węgla i stali

Kategoria: Analizy
Unijne hutnictwo jest pierwszą ofiarą polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Od zeszłego roku produkcja spada. Jednocześnie rośnie import stali spoza UE – z krajów, gdzie nie ma obciążeń finansowych wynikających z polityki klimatycznej.
Wspólnota bez węgla i stali

Tańszy klimat

Kategoria: Analizy
Jednym z pierwszych gospodarczych skutków pandemii koronawirusa był gwałtowny spadek cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Dla Polski to znakomita wiadomość, bo niższe ceny CO2 pozwolą zaoszczędzić setki milionów złotych w skali roku.
Tańszy klimat

Władcy klimatu

Kategoria: Analizy
Z tezą, że klimat się ociepla w wyniku działań człowieka nikt już nie dyskutuje. Co ma w tej sytuacji zrobić człowiek? Zmienić swoje działania – narzuca się odpowiedź. Ale nie jest to już jedyna możliwość.
Władcy klimatu