Modele klimatyczne jako modele ekonomiczne

Powodzie w Anglii i susze w Kalifornii wywołały ponownie dyskusję, w jakim stopniu za takie anomalie należy winić zmiany klimatu. Gdy pięć lat temu kryzys finansowy wpędził świat w recesję, ekonomiści zostali oskarżeni o używanie zbyt złożonych modeli opartych na nieprawdziwych założeniach. Niestety, podobne wady mogą mieć modele dotyczące znacznie poważniejszej kwestii – mianowicie zmiany klimatu.

Modele klimatyczne jako modele ekonomiczne

Huragan Jane (2004) (CC BY-NC-ND kakela)

Tak jak modele opisujące działanie skomplikowanych instrumentów finansowych zakładały niemożliwość niepowodzenia, tak modele dotyczące klimatu zakładają, że nie mogą one mieć katastrofalnego wpływu na gospodarkę.

Ekonomiści bagatelizują problem. Istnieją jednak mało prawdopodobne, ale nie niemożliwe scenariusze, w których zmiany klimatyczne przybierają ekstremalną formę. Zamiast jednak próbować dokładnie wycenić ryzyko takich zmian, powinniśmy się zastanowić, jak wiele możemy zapłacić za ubezpieczenie się od nich. Z tej perspektywy powinniśmy na przykład oceniać kwestię handlu emisjami CO2.

Cały komentarz na stronie Financial Timesa.

Huragan Jane (2004) (CC BY-NC-ND kakela)

Tagi


Artykuły powiązane

Klimatyczne ambiwalencje

Kategoria: Analizy
Obrady szczytu klimatycznego w Glasgow rozpoczęto z przytupem - niemal w całości przybyli tu ważni politycy z właśnie zakończonego szczytu G-20. Dołączyli do nich inni znani politycy, aktywiści i celebryci, tacy m.in. jak Barack Obama, Jeff Bezos, Bill Gates, wielki rzecznik zielonych zmian sir David Attenborough.
Klimatyczne ambiwalencje

Wyzwania klimatyczne: pilna robota

Kategoria: Ekologia
Autora przedstawiać nie trzeba. Jest powszechnie znany i ceniony za kreatywność, która przyniosła mu status jednego z najbogatszych ludzi na globie. Bill Gates i jego Fundacja przez lata pomagali najbiedniejszym na świecie, a on sam od 2006 roku zainteresował się też zmianami klimatycznymi.
Wyzwania klimatyczne: pilna robota

Modele alternatywnego finansowania online rozwijają się poza Chinami

Kategoria: Analizy
Do niedawna Chiny były największym rynkiem alternatywnego, pozabankowego finansowania online konsumentów i małego biznesu. W 2018 r. doszło jednak do bankructw wielu platform pożyczkowych, a regulacje praktycznie wygasiły ich działalność w ciągu dwóch kolejnych lat.
Modele alternatywnego finansowania online rozwijają się poza Chinami