Opiekuńczy rząd woli niezaradnych

Nasza kultura nie pokazuje ludzi, którzy osiągają sukcesy mimo kalectwa. Takie osiągnięcia bowiem zagrażają dominującej etatystycznej ideologii. Wizja wszechobecnego państwa dobrobytu to wizja powszechnej ludzkiej niemocy, która wymusza zwiększanie roli rządu. Nasi etatyści woleliby, gdyby człowiek bez rąk znajdował się pod opieką jakiejś rządowej instytucji.
Opiekuńczy rząd woli niezaradnych

(CC BY ashkyd)

Przyjaciel pokazał mi ostatnio inspirujący film wideo. Bohaterem jest młody czarny mężczyzna, który urodził się bez rąk, a mi to – w przeciwieństwie do mnóstwa ludzi o wiele mniej ułomnych niż on – pracuje. I to gdzie? Projektuje samochody wyścigowe! Siedzi przed komputerem i wpatrzony w monitor, palcami u stóp obsługuje ułożoną na ziemi klawiaturę.

Niestety, nasza kultura zmieniła się tak bardzo w ostatnich latach, że ten człowiek nie uzyska należnego mu rozgłosu. Jego osiągnięcie bowiem zagraża dominującej etatystycznej ideologii. Wizja wszechobecnego państwa dobrobytu to wizja powszechnej ludzkiej niemocy, która wymusza zwiększanie roli rządu. Nasi etatyści woleliby, gdyby ten mężczyzna bez rąk, znajdował się pod opieką jakiejś rządowej instytucji.

Cały artykuł na stronie The Independent.

(CC BY ashkyd)

Tagi


Artykuły powiązane

Czytelnicze refleksje o naturze ludzkiej (i ekonomii)

Kategoria: Trendy gospodarcze
Książka prof. Adama Glapińskiego z pewnością zaskoczy niejednego czytelnika, który może spodziewałby się pozycji traktującej np. o polityce pieniężnej czy bankowości centralnej. Tymczasem otrzymał rozważania o człowieku, jego naturze i zasadach funkcjonowania ludzi w  środowisku przyrodniczym.
Czytelnicze refleksje o naturze ludzkiej (i ekonomii)

Sankcje eksterytorialne: kij i marchewka

Kategoria: Trendy gospodarcze
Handel między inicjatorami sankcji a krajami trzecimi w wyniku sankcji wzrasta. Sankcje eksterytorialne są dla państw trzecich kijem i marchewką, a ich skutki netto zależą od wielkości państw objętych sankcjami i państw inicjujących sankcje oraz od powiązań gospodarczych.
Sankcje eksterytorialne: kij i marchewka

Inflacja cen żywności zagraża najbiedniejszym

Kategoria: Trendy gospodarcze
Badanie pokazało, że silne przyspieszenie wzrostu cen żywności ma istotnie negatywny wpływ na poziom dobrobytu gospodarstw domowych w krajach rozwijających się. Utrzymanie tego zjawiska pogłębi istniejące nierówności społeczne.
Inflacja cen żywności zagraża najbiedniejszym