Opiekuńczy rząd woli niezaradnych

Nasza kultura nie pokazuje ludzi, którzy osiągają sukcesy mimo kalectwa. Takie osiągnięcia bowiem zagrażają dominującej etatystycznej ideologii. Wizja wszechobecnego państwa dobrobytu to wizja powszechnej ludzkiej niemocy, która wymusza zwiększanie roli rządu. Nasi etatyści woleliby, gdyby człowiek bez rąk znajdował się pod opieką jakiejś rządowej instytucji.
Opiekuńczy rząd woli niezaradnych

(CC BY ashkyd)

Przyjaciel pokazał mi ostatnio inspirujący film wideo. Bohaterem jest młody czarny mężczyzna, który urodził się bez rąk, a mi to – w przeciwieństwie do mnóstwa ludzi o wiele mniej ułomnych niż on – pracuje. I to gdzie? Projektuje samochody wyścigowe! Siedzi przed komputerem i wpatrzony w monitor, palcami u stóp obsługuje ułożoną na ziemi klawiaturę.

Niestety, nasza kultura zmieniła się tak bardzo w ostatnich latach, że ten człowiek nie uzyska należnego mu rozgłosu. Jego osiągnięcie bowiem zagraża dominującej etatystycznej ideologii. Wizja wszechobecnego państwa dobrobytu to wizja powszechnej ludzkiej niemocy, która wymusza zwiększanie roli rządu. Nasi etatyści woleliby, gdyby ten mężczyzna bez rąk, znajdował się pod opieką jakiejś rządowej instytucji.

Cały artykuł na stronie The Independent.

(CC BY ashkyd)

Tagi


Artykuły powiązane

Trump nakłada cła na Chiny: wnioski dla dobrobytu społecznego

Kategoria: Trendy gospodarcze
Wobec wzrostu ceł w wymianie USA-Chiny koszty przekierowania amerykańskiego handlu do mniej wydajnych dostawców prawdopodobnie przewyższają wszelkie zyski z warunków handlowych, jakie Stany Zjednoczone mogłyby uzyskać. We wszystkich przypadkach korzystają na tym eksporterzy z reszty świata.
Trump nakłada cła na Chiny: wnioski dla dobrobytu społecznego

To kapitalizm (a nie człowiek) niszczy Ziemię

Kategoria: Analizy
Kryzys klimatyczny przeraża. Również dlatego, że jest jak oskarżenie wobec całej ludzkiej rasy. A gdyby tak uciec z tej fatalistycznej wizji. Pokazując, że naturę zniszczył nie człowiek, lecz bardzo konkretna forma organizacji naszego życia gospodarczego.
To kapitalizm (a nie człowiek) niszczy Ziemię

Czcza teza o „kapitałocenie” odciąga od spraw poważnych

Kategoria: Analizy
Każdy ma prawo do poglądów, ale na nietrafne szkoda czasu. Tyle słów wystarczyłoby w sprawie rzekomego „kapitałocenu” i jego straszliwych konsekwencji, gdyby nie szacunek dla tych wszystkich, którym Rafał Woś starał się namieszać w głowach – jak mniemam – bez powodzenia.
Czcza teza o „kapitałocenie” odciąga od spraw poważnych