Polska 21 na 28 krajów UE w rozwoju OZE

Aż 11 państw Unii Europejskiej już wykorzystuje więcej energii ze źródeł odnawialnych, niż przewidywały ich cele na 2020 rok. Większość z nich to kraje porównywalnie lub mniej zamożne od Polski.
Polska 21 na 28 krajów UE w rozwoju OZE

W 2015 roku udział „zielonej” energii w zużyciu ogółem w Polsce wyniósł 11,77 proc. Znaleźliśmy się zatem na 21. miejscu wśród 28 państw Unii Europejskiej. W 2004 roku w tym samym gronie plasowaliśmy się na miejscu 15 ─ wynika z danych Eurostatu. Polska nie należy do prymusów zmian ─ przyrost o 5 punktów procentowych w ciągu 11 lat uplasował nas na czwartej od końca pozycji w Unii Europejskiej.

Dane Eurostat i GUS pokazują, że udział „zielonej” energii w Polsce był w 2015 roku znacznie niższy od celu 12,08 proc. zakładanego przez rząd. Polska znalazła się też wśród dziewięciu państw najbardziej oddalonych od uzgodnionego z Unią Europejską „zielonego” celu na 2020 rok, który dla naszego kraju wynosi 15 proc.

>>cały artykuł na wysokienapiecie.pl

 

 


Tagi


Artykuły powiązane

Energetyczna rewolucja: czekają nas problemy czy świetlana przyszłość?

Kategoria: Analizy
Szybko rosnący udział odnawialnych źródeł w produkcji energii elektrycznej wywraca sektor energetyczny do góry nogami. Jedni wieszczą, że skończy się to katastrofą, wielkimi awariami zwanymi blackoutami. Inni mówią, że czeka nas świetlana przyszłość.
Energetyczna rewolucja: czekają nas problemy czy świetlana przyszłość?

Polskie drogi rozwoju, czyli co dalej z gospodarką

Kategoria: Trendy gospodarcze
Starsze pokolenia bardziej niż młodsze doceniają sukces transformacji polskiej gospodarki. Może dlatego, że młodzi nie pamiętają pustych sklepowych półek czasów socjalizmu. Zmiany demograficzne i wyrównywanie nierówności mogą pomóc dzisiejszym studentom, ale też całej gospodarce, którą czekają trudniejsze lata.
Polskie drogi rozwoju, czyli co dalej z gospodarką